Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie planowanych przez MEN zmian w organizacji lekcji religii w szkołach.
Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje między innymi zredukowanie lekcje religii do jednej tygodniowo, która byłaby finansowana z budżetu państwa. Proponuje się również, aby lekcja religii była zawsze na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej, by nie utrudniać organizacji czasu uczniom rezygnującym z religii.

Zaniepokojenie i sprzeciw wobec zapowiedzi zmian dotyczących organizacji lekcji religii w szkołach wyraziła Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

- Wszelkie zmiany odnośnie do organizacji lekcji religii w szkole publicznej winny dokonywać się zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z Kościołami i związkami wyznaniowymi - napisali członkowie Komisji w opublikowanym 13 lutego br. oświadczeniu.

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski podczas swojego posiedzenia, które miało miejsce 13 lutego 2024 roku w Warszawie, "wyraziła głębokie zaniepokojenie i sprzeciw wobec informacji płynących ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej zapowiadających zmianę w organizacji lekcji religii". Jak czytamy w wydanym oświadczeniu, obawy są poparte głosem Rady Szkół Katolickich przy Konferencji Episkopatu Polski i dyrektorów wydziałów katechetycznych w diecezjach.

Członkowie Komisji przypomnieli m.in. "Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Mówi ono o tym, że do redukcji wymiaru godzin może dojść jedynie za zgodą biskupa diecezjalnego Kościoła Katolickiego albo władz zwierzchnich pozostałych kościołów i innych związków wyznaniowych (§8)".

- Komisja Wychowania Katolickiego wyraża nadzieję, że wszelkie zmiany w organizacji lekcji religii odbędą się w porozumieniu pomiędzy stroną rządową a Kościołami i związkami wyznaniowymi. Jakiekolwiek zmiany wymagają dialogu, szerokich konsultacji i czasu - czytamy w oświadczeniu.

Jej członkowie, sprzeciwiają się też m.in. redukcji tygodniowego wymiaru godzin lekcji religii oraz propozycjom zmian w Rozporządzeniu dotyczącym oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów. Są również przeciwni znajdującemu się w nim zapisowi o wyłączeniu oceny z religii/etyki ze średniej ocen.

- Jest to działanie niesprawiedliwe. Uczeń powinien być wynagrodzony za swoją pracę, a tą nagrodą i docenieniem wysiłku ucznia jest właśnie ocena, która spełnia także funkcję motywacyjną - czytamy w oświadczeniu.

Komisja podkreśliła, że poza wartością religijną "nauczanie religii w szkole ma ogromne znaczenie wychowawcze i mocno wspiera wychowawczą rolę szkoły".

- Dzięki obecności lekcji religii w szkole może być realizowane integralne wychowanie człowieka włączające jego jakże ważną sferę duchową - napisali członkowie Komisji.

Jak dodali, lekcja religii w szkole posiada również wielką wartość kulturową. Przypomnieli, że nauczenie religii w szkołach publicznych ma miejsce w 23 krajach Europy i jego obecność jest traktowana jako standard systemów edukacyjnych.

Komisja Wychowania Katolickiego wyraziła też obawę o tysiące nauczycieli religii, którzy przy redukcji tygodniowego wymiaru zajęć o połowę mogą stracić pracę i utrzymanie. Wsparła też rodziców, "którzy pragną, aby ich dzieci mogły mieć nauczanie lekcji religii w szkole, do której uczęszczają".

~stary nauczyciel

19-02-2024 20:35 1 3

A to dlaczego lekcje religii nie mają odbywać się w szkołach? Co takiego złego uczą księża, że nagle komuś się ubzdurało usunięcie ich z placówek oświatowych? Komuna już zdechła i nie wróci. Ludzie bójcie się Boga, kogo wy słuchacie?
Odpowiedz

~wezyr

18-02-2024 08:22 3 5

Lekcje religii nie powinny być finansowane z budżetu państwa.
Odpowiedz

~BL

16-02-2024 15:16 7 3

Szkoły są zwykle państwowe i utrzymywane przez państwo oraz samorządy. Tam nie ma miejsca na "religię".

Tak samo krzyża/krucyfiksu wiszącego w wielu instytucjach państwowych/szkołach nie powinno być. Jest rozdział kościoła od państwa więc miejscem właściwym dla krzyża/krucyfiksu jest kościół.

Miejmy nadzieję że postępująca szybko laicyzacja jeszcze przyspieszy.
Odpowiedz

~Do "kalif"

14-02-2024 21:27 9 7

Gdybyś jeszcze dopisał "komuno wróć" to by się wszystko zgadzało...
Odpowiedz

~kalif

14-02-2024 19:47 8 19

Nauczanie religii powinno odbywać się w salkach katechetycznych poza szkołą, tak jak kiedyś.
Odpowiedz

~szkoła

14-02-2024 09:34 6 17

Dawniej religia była w salkach przykościelnych i było dobrze. Potem pojawili się katecheci w szkołach i zaczęła się sekularyzacja młodzieży, bo poziom tych katechez jest bardzo wątpliwy. To zwykła przerwa na kanapkę, zero nauki o historii Biblii, starożytnej filozofii od której KK wiele rzeczy wziął, prawie zero czytania Biblii, historii kościoła, papieży, powinna być nauka hebrajskiego, greki, bądź łaciny. Wtedy to może byłby jakiś poziom. Młodzież nic się tam nie uczy, oprócz paru modlitw.
Odpowiedz

~Wojtek

14-02-2024 09:12 10 14

Dobra wiadomość.
Nauczyciele religii mogą zrobić studia podyplomowe i zacząć nauczać innych przedmiotów, tak jak tysiące nauczycieli biologii, chemii, geografii, czy przyrody, kiedy redukowano godziny nauczania w podstawie programowej. Jakoś żadna Komisja wówczas nie wyrażała obawy o ich pracę i źródło utrzymania a poradzili sobie.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.