Pomnik upamiętniający generała Stanisława Maczka i żołnierzy kompanii krośnieńskiej z 1918 roku ma stanąć przy RCKP. Projekt uchwały poparła zdecydowana większość radnych. 31 marca przypada 132. rocznica urodzin generała.
Z inicjatywą budowy pomnika upamiętniającego generała Stanisława Maczka i żołnierzy kompanii krośnieńskiej z 1918 roku wystąpił dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie. Pomysł zrodził się końcem grudnia 2023 roku, po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na prośbę o współorganizację uroczystości obchodów 30 rocznicy śmierci generała Stanisława Maczka. Popularny "Elektryk" od 2023 roku nosi imię Generała Stanisława Maczka.

Projekt uchwały miał być rozpatrywany na sesji w lutym, jednak pojawiły się rozbieżności co do usytuowania pomnika. Nie wszystkim spodobał się pomysł, by stanął on przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. O sprawie lokalizacji pomnika pisaliśmy w tekście https://www.terazkrosno.pl/krosno/23325-gdzie-powinien-stanac-pomnik-generala-stanislawa-maczka

W związku z tym przeprowadzona została ankieta internetowa w formie konsultacji. Zaproponowano trzy miejsca, można było również samemu zaproponować własną lokalizację. Swoje zdanie wyraziły 892 osoby.

pomnik maczek

Najwięcej, bo aż 631 głosów (70,74 proc) otrzymała propozycja komitetu wzniesienia pomnika, czyli przy skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Kolejowej - przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Teren zielony przy Zespole Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących im. Generała Stanisława Maczka uzyskał 180 głosów (20,18 proc), miejsce przy skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Kolejowej - przy parkingu zlokalizowanym naprzeciw starego cmentarza 38 głosów (4,26 proc.), a inne miejsce - 43 głosy (4,82 proc.).

Projekt chwały wyrażający zgodę na budowę pomnika przy skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Kolejowej - przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza został przygotowany na ostatnią sesję Rady Miasta Krosna (27 marca).
W trakcie dyskusji radna Anna Dubiel, przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki zwróciła uwagę, że stawiając pomnik w zaproponowanym miejscu, zabiera się ostatni skrawek zieleni przy RCKP.

- A jak się mówi o pięknych nasadzeniach, to z tego co się mówi, to nie będzie zbyt wiele miejsce na te nasadzenia. Nie było też weryfikowane, czy w ankiecie głosowały osoby z Krosna, czy spoza Krosna. W obiegu krąży opinia, że osoby, które są przeciwko tej lokalizacji, nie są patriotami. To nie ma nic wspólnego z patriotyzmem. Są też nowoczesne sposoby na uczczenie generała Maczka, a u nas idzie się w kierunku tradycyjnego pomnika - stwierdziła Anna Dubiel.

Rady Sławomir Bęben, przewodniczący Komisji Urbanistyki i Gospodarki Nieruchomościami zaznaczył, że trzeba zwrócić uwagę, by pomnik, który ma zostać wzniesiony nie "gryzł się wizualnie" z nowoczesnym budynkiem RCKP.

- Upamiętnienie w sposób tradycyjny nie wyklucza upamiętnienia w sposób nowoczesny, a postać generała Maczka zasługuje, by uczcić go w niejeden sposób. Mam nadzieję, że pomnik będzie się dobrze komponował z sąsiednim budynkiem RCKP i nie musi się "gryźć" z lokalizacją przy nowoczesnym obiekcie odpowiedział wiceprzewodniczący Rady Miasta Krosna Krzysztof Babinetz.

Po dyskusji, radni 17 głosami "za", przy dwóch "przeciw" wyrazili zgodę na wzniesienie pomnika przy RCKP.

Dyrektor "Elektryka" Marek Kubit przypomina, że 31 marca przypada 132. rocznica urodzin generała Stanisława Maczka.

- Z tej okazji, 4 kwietnia odbędzie się w szkole spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Motocyklistów "PATRIA" i ze Stowarzyszenia Prawda i Pamięć. Odwiedzi nas sześciu motocyklistów z prelekcją dla młodzieży. Z kolei 15 kwietnia zaplanowany jest występ młodzieży z okazji pierwszej rocznicy nadania imienia szkole - informuje Marek Kubit.

W Krośnie planowane są również duże 11 grudnia 2024 r. w 30 rocznicę śmierci generała Stanisława Maczka. Współorganizatorem i współfinansującym uroczystości jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, będą więc miały charakter państwowy.
W planach jest uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Krośnie - Turaszówce, złożenie kwiatów pod tablicą w szkole upamiętniającą generała i jego żołnierzy, apel pamięci z udziałem pododdziału reprezentacyjnego Wojska Polskiego, konferencja w RCKP z tematem przewodnim: kompania krośnieńska z roku 1918 i wykładem profesora Mariusza Wołosa oraz wystąpieniami autorów publikacji o tej tematyce.

- Jeśli prace nad pomnikiem ze wparciem IPN-u udałoby się zakończyć do tego dnia, rocznicę uświetni odsłonięcie pomnika. Na uroczystości te będziemy starali się zaprosić wnuczkę generała Maczka, Karolinę Maczek-Skillen - dodaje dyrektor Marek Kubit.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.