Sprawdź, do kiedy koła gospodyń wiejskich wpisane do rejestru ARiMR mogą się starać o przyznanie pomocy finansowej oraz na jakie wsparcie mogą liczyć.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że obecnie do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich wpisanych jest 14,9 tys. tych organizacji. Dotychczas o wsparcie na prowadzenie działalności statutowej w 2024 roku wystąpiło blisko 11 tys. z nich.

dotacje dla KGW

- Biura powiatowe przyjmują wnioski od 25 marca do 30 września 2024 r. W związku z tym, że pula środków może się wyczerpać wcześniej, nie warto zwlekać z dostarczeniem dokumentów - ARiMR.

Budżet na ten cel wynosi 120 mln zł. Wysokość wsparcia jest zróżnicowana i uzależniona od liczebności kół. 8 tys. zł mogą otrzymać liczące nie więcej niż 30 osób, stawka 9 tys. zł dotyczy tych składających się z 31-75 członków, natomiast w przypadku jeszcze liczniejszych KGW kwota dofinansowania to 10 tys. zł.

dotacje dla KGW

Otrzymane fundusze mogą zostać spożytkowane między innymi na:
- aktywność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich;
- działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
- wspieranie przedsiębiorczości kobiet;
- inicjowanie i prowadzenie działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
- upowszechnianie i rozwijanie form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych; działania związane z reprezentacją interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej;
- rozwój kultury ludowej - w szczególności kultury lokalnej i regionalnej.

dotacje dla kgw

Z analiz ARiMR przeprowadzonych na podstawie sprawozdań złożonych przez KGW w latach 2018-2022 wynika, że koła gospodyń wiejskich najczęściej angażują się w działalność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną. I jest to trend rosnący, ponieważ w 2018 roku zaangażowanie finansowe w tego typy działania było na poziomie ponad 25 proc., a w 2022 roku osiągnęło poziom blisko 39 proc. Na drugim miejscu w statystykach znajduje się, niezmiennie od 2018, rozwijanie kultury ludowej - w szczególności kultury lokalnej i regionalnej. Z tym że przeznaczenie środków na ten cele spadło z 24,5 proc. do blisko 19,4 proc. Jeżeli chodzi o trzecie miejsce, to tutaj nastąpiła zmiana. Działalność dotycząca wsparcia rozwoju przedsiębiorczości kobiet, na którą w 2018 r. wydano 15,5 proc. środków (w 2022 r. - 13,47 proc.), ustąpiła miejsca działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich - zaangażowanie środków w 2022 r. wyniosło 15,2 proc. (w 2018 r. - 12,26 proc.).

~strażak

13-05-2024 13:26 2 3

parę lat temu organizacja typu koło gospodyń, straż pożarna, klub sportowy itp. mogło sobie zorganizować zabawę, festyn, dyskotekę, narobić pierogów, zrobić loterie fantową i zarobili sobie grosz na funkcjonowanie. Teraz nic nie wolno, tylko wyciągać łapę po państwowe pieniądze. I GITARA!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.