Strażacy z Miejsca Piastowego obchodzili jubileusz 125-lecia jednostki. Razem z nimi świętowali członkowie Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe, którzy świętowali 120-lecie.
Bogu na chwałę, ludziom na ratunek to hasło, które od 125 lat przyświeca strażakom - ochotnikom z Miejsca Piastowego. W sobotę świętowali oni jubileusz, który zapisze się na pięknych kartach historii jednostki. Wraz z druhami jubileusz 120-lecia świętowali członkowie Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe. Liczba gości na uroczystości tylko potwierdziła, że ruch strażacki na stałe wpisał się w życie społeczne gminy, wsi i mieszkańców.

Jubileusz <a href=OSP Miejsce Piastowe" class="rrrresize-img" />

Podwójna uroczystość odbyła się na placu przed remizą a rozpoczęła się od wprowadzenia na miejsce pododdziałów pożarniczych, pocztów sztandarowych i orkiestry dętej. Po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości dr Krzysztofa Szczęsnego, podniesieniu na maszt flagi związku OSP RP, odegraniu hymnu związkowego głos zabrał prezes OSP Miejsce Piastowe dr Kazimierz Węgrzyn. Powitał on przybyłych na uroczystość gości i zaprosił do wzięcia udziału w uroczystej mszy świętej w intencji zmarłych jaki i żyjących strażaków OSP oraz członków orkiestry dętej. Mszy przewodniczył ks. proboszcz Piotr Bieniek.

RELACJA WIDEO

Tuż po mszy świętej na placu przed remizą poświęcono i odsłonięto obelisk z tablicą upamiętniającą sobotnią uroczystość. Odsłonięcia dokonał fundator kamienia i tablicy Wójt Gminy Miejsce Piastowe Marek Klara wraz z naczelnikiem OSP.

Odsłonięcie obelisku OSP Miejsce Piastowe

Po przedstawieniu przez dh Dawida Dudka historii OSP Miejsce Piastowe i Janusza Sznajdra historii Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe wręczono odznaczenia i wyróżnienia zasłużonym dla ochrony pożarowej. Znalazło się wśród nich najwyższe odznaczenie Związku OSP RP - Złoty Znak Związku. Odznaczenie to przyznane przez Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie otrzymał dh Stanisław Węgrzyn.

Stanisław Węgrzyn

Druhowie i członkowie orkiestry dętej otrzymali mnóstwo życzeń, gratulacji i upominków. Wśród nich znalazł się czek podarunkowy o wartości 30 tys. zł przekazany przez wójta gminy z przeznaczeniem na zakup czterech bram garażowych do remizy.

wręczanie odznaczeń i medali

Po zakończeniu uroczystości odbył się krótki koncert orkiestry dętej. Zaproszeni goście mogli wbić gwoździe na tablicy pamiątkowej.

Wbijanie gwoździ na tablicy pamiątkowej

Historia miejsteckiej Ochotniczej Straży Pożarnej sięga 1892 roku. Wtedy to, na św. Bartłomieja w dzielnicy Jaćmierz wybuchł potężny pożar, który strawił blisko 60 budynków. Z inicjatywy Jana Węgrzyna powołano pierwszą straż ogniową w skład której weszło pięciu mężczyzn. Każdy z nich podręczny sprzęt gaśniczy przechowywał w domu. Pierwszym komendantem był Kosma Rajs.

Przemarsz

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z obchodów 125-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Miejscu Piastowym i 120-lecia działalności Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.