Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce zaprasza do muzeum znajdującego się na terenie najstarszej na świecie, nadal działającej kopalni ropy naftowej.
W ubiegłym roku Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce prowadzone przez Fundację o tej samej nazwie odwiedziło ponad 48 tysięcy turystów. Z roku na rok liczba gości zwiększa się. Dla porównania w 2017 było ich 37 tysięcy, a rok później 43 tysiące.

- Coraz więcej ludzi wraca do historii, poszukuje też ciekawych miejsc, które się rozwijają, a takim jest niewątpliwie nasze muzeum, z wieloma cennymi obiektami, w tym dwoma oryginalnymi szybami naftowymi "Franek" i "Janina" z XIX wieku, kamiennym obeliskiem ustawionym przez Ignacego Łukasiewicza w 1872 r. na pamiątkę założenia kopalni, drewnianym warsztatem mechanicznym z 1864 r. a także drewnianą kuźnią kopalnianą z 1856 r. z dwoma paleniskami zbudowanymi z cegły - mówi Ryszard Rabski, prezes Zarządu Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Turystów interesują zarówno unikatowe obiekty plenerowe, jak i sala multimedialna prezentująca kompendium wiedzy na temat poszukiwania, wydobycia i eksploatacji ropy naftowej. - Przyjeżdżający tutaj zachwycają się tym, że zostało zachowane tak dużo rzeczy w jednym miejscu i są dobrze utrzymane w otoczeniu naturalnej przyrody. Odtwarzamy również to, co propagował kiedyś Łukasiewicz, czyli nie drzewa śródziemnomorskie, a drzewa owocowe. Zasadziliśmy ich około 80, które kiedyś będą pięknym sadem przed domem Łukasiewicza - wyjaśnia prezes RyszardRabski.

Obecnie trwają już przygotowania do nowego sezonu turystycznego. - Wyznaczyliśmy sobie dość poważne cele. Ostatnie dwa lata w naszym muzeum miały za zadanie przygotować obiekt do przyjęcia coraz większej liczby turystów i uatrakcyjnić pobyt tutaj - tłumaczy Ryszard Rabski.

Muzeum w Bóbrce przygotowuje się do sezonu turystycznego
W archiwum muzeum znajduje się obecnie wiele eksponatów

Muzeum w Bóbrce jest miejscem szczególnym. Funkcjonuje na cały czas czynnej kopalni. Większość ekspozycji jest w plenerze. W 2018 r. muzeum otrzymało tytuł Pomnika Historii. - Obecnie trwają starania o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Chcielibyśmy, żeby udało się to w 2022 r., w dwusetną rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza - dodaje prezes Ryszard Rabski.

Muzeum w Bóbrce ma tętnić życiem. Już na początku roku przygotowany został kalendarz imprez i wydarzeń w najstarszej na świecie kopalni ropy naftowej na cały 2020 rok. Mają one przyciągać w to miejsce potencjalnych turystów, całe rodziny. - Po raz pierwszy mamy nie tylko jedną Noc Muzeów, ale takich zaplanowaliśmy pięć - od czerwca do października. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem, więc i atrakcji w tym roku będzie więcej. Oprócz tradycyjnych iluminacji świetlnych na obiektach historycznych dojdą seanse filmowe w kinie plenerowym, koncerty plenerowe, a także degustacja potraw kuchni regionalnej - tłumaczy prezes Fundacji.

Najważniejszym wydarzeniem na terenie muzeum w Bóbrce w tym roku ma być 25 lipca gala plenerowa z udziałem gwiazd sceny polskiej pod nazwą "Światło z ziemi". Ma ona upamiętnić zapalenie pierwszych lamp naftowych 31 lipca 1853 r. w szpitalu na lwowskim Łyczakowie, które wykonał Adam Bratkowski według projektu Ignacego Łukasiewicza. Dzień 31 lipca 1853 r. uważa się za datę powstania polskiego przemysłu naftowego.

W ciągu roku mają się odbyć też między innymi: półmaraton biegowy WOLF RUN im. Ignacego Łukasiewicza, "Sobótka Ropiorzy", Europejskie Dni Dziedzictwa, "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny", Mikołajkowy Piknik Naukowy a od czerwca do września rodzinne pikniki naukowe, których hasłem będzie nauka, ale poprzez zabawę, udział w ciekawych i inspirujących doświadczeniach. - Zależy nam, aby w nasze przedsięwzięcia włączyć jak najwięcej podmiotów z Krosna i okolic, które pokażą również swoją ofertę - mówi Ryszard Rabski.

We wrześniu odbędzie event dla firm z szeroko pojętej branży naftowej, sponsorów oraz osób zaprzyjaźnionych z muzeum. Ostatnio do grona partnerów wspierających dołączyła firma Gaz - System S.A. Operator Gazociągów Przesyłowych.

Muzeum wychodzi z nowymi pomysłami, by przyciągać coraz więcej zwiedzających. Istnieje możliwość zwiedzania przy pomocy audio przewodników, można korzystać z mobilnej aplikacji oraz z kodów QR. Grupy zorganizowane mogą skorzystać z usług przewodnika w języku polskim i angielskim. Dostępne są też cztery trasy zwiedzania. Istnieje też możliwość skorzystania z oferty edukacyjnej dla uczniów szkół podstawowych. - W tym roku wyjdziemy też mocno z ofertą do kuracjuszy przebywających w podkarpackich sanatoriach - mówi prezes Ryszard Rabski.

Muzeum w Bóbrce przygotowuje się do sezonu turystycznego
Michał Górecki, adiunkt muzealny z muzeum w Bóbrce

Dużo eksponatów znajduje się obecnie w archiwum. Część z nich zostanie zaprezentowana zwiedzającym, w tym takie, które nie oglądają na co dzień światła dziennego. - Nasze archiwum zawiera wiele cennych eksponatów, w tym fotografie Zagłębia Borysławskiego, czyli największego zagłębia naftowego na terenie Karpat, przed II wojną światową znajdującego się w granicach Polski. Mamy też wiele czasopism naftowych z początku XX wieku z wieloma ciekawymi artykułami na temat przemysłu naftowego oraz podręczniki naftowe, w tym z XIX wieku - informuje Michał Górecki, adiunkt muzealny z muzeum w Bóbrce.

Z roku na rok muzeum zwiększa udział w przychodach. Oprócz sprzedaży biletów jest to sprzedaż pamiątek, wynajem sal, organizacja dużych imprez i eventów. - W roku ubiegłym zwiększył się on o 200 tys. zł w porównaniu z rokiem poprzednim. Mamy kolejne pomysły, by jeszcze to zwielokrotnić. Dzięki temu możemy inwestować w utrzymanie naszych obiektów muzealnych oraz prowadzić działalność promocyjną - podkreśla Ryszard Rabski.

~Kimbek

19-01-2020 13:33 7 43

Czasy się zmieniają a Pan ciągle jest prezesem. Pozdrawiam
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.