Do 31 lipca 2020 r. Rada Ministrów podejmie decyzję z zmianie granic Krosna. Jeśli będzie pozytywna, od stycznia 2021 r. Krosno powiększy się o blisko 122 hektary.
Władze Krosna złożyły wniosek o zmianę granic do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego 27 marca br. Obszar proponowany do włączenia do Krosna wynosi łącznie 121,95 ha, w tym w 96,18 ha z gminy Krościenko Wyżne oraz 22,22 ha z Targowisk i 3,55 ha z Łężan (gmina Miejsce Piastowe).

Wniosek po raz drugi

Starania o zmianę granic, obejmującą wskazane wyżej tereny, władze miasta Krosna podjęła już w 2019 r. Wniosek wraz z pozytywną opinią Wojewody Podkarpackiego trafił do MSWiA. Jednakże Rada Ministrów rozpatrzyła go negatywnie argumentując swoją decyzję brakiem zgody Krosna z gminami Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe. Teraz wniosek, z pozytywną rekomendacją wojewody trafi ponownie do MSWiA.

Małe zainteresowanie konsultacjami

Od stycznia do marca 2020 r. w mieście Krośnie oraz gminach Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe przeprowadzone zostały konsultacje z mieszkańcami. W Krośnie proponowaną zmianę granic poparło 96,45% mieszkańców biorących udział w konsultacjach, którzy oddali ważne głosy przy frekwencji wynoszącej 7,46%.

W gminie Krościenko Wyżne „ZA” opowiedziało się 56,92% mieszkańców gminy, którzy oddali ważne głosy w konsultacjach, zaś przeciwko było 41,82% (4 głosy - 1,26% było wstrzymujących się). W konsultacjach wzięło udział 366 osób uprawnionych do głosowania, co stanowi 8,17%.

W gminie Miejsce Piastowe „PRZECIW” proponowanej zmianie granic opowiedziało się 72,94%, a „ZA” 21,18% mieszkańców sołectw, przy frekwencji wynoszącej 6,23%.
W powiecie krośnieńskim konsultacje społeczne zakończyły się wynikiem pozytywnym. Proponowaną zmianę granic poparło 68,19% mieszkańców biorących udział w konsultacjach, przeciwko było 31,15%.
Zdaniem wojewody, analiza wyników konsultacji wskazuje na umiarkowane zainteresowanie mieszkańców poszczególnych gmin zmianami granic, jakie proponuje Rada Miasta Krosna.

- Odnotowana frekwencja z pewnością nie uprawnia do formułowania wniosków o zdecydowanym poparciu dla proponowanych zmian granic (także przez mieszkańców Krosna) bądź braku zgody na ich przeprowadzenie. Może natomiast świadczyć o niewielkim zainteresowaniu mieszkańców problematyką zmiany granic. Taka sytuacja powoduje, że wyniki konsultacji mogą nie być miarodajne - czytamy w uzasadnieniu decyzji wojewody.

Pozytywnie wnioski zaopiniowały rady gmin Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne, Rada Miasta Krosna oraz Rada Powiatu Krośnieńskiego.

sesja Rady Miasta Krosna
Sesja Rady Miasta Krosna na której podjęto uchwałę w sprawie powiększenienia granic miasta

S 19 i węzeł „Iskrzynia”

Obszar zaplanowany do włączenia w granice Krosna złożony jest w większości z obszarów będących własnością miasta, w związku z czym stanowi teren atrakcyjny do zainwestowania, w tym pod wskazywaną we wniosku strefę inwestycyjną. Realizacja takiej strefy niewątpliwie przyczyniłaby się do rozwoju społeczno-gospodarczego nie tylko miasta Krosna, ale również sąsiadujących gmin. Położenie terenu na przedłużeniu ulicy gen. W. Sikorskiego przewidzianej do przebudowy, zapewniać będzie dogodne powiązanie komunikacyjne z centrum oraz stanowić będzie kontynuację terenów produkcyjno-usługowych przewidzianych w opracowaniach planistycznych miasta Krosna. Dodatkowo lokalizacja terenu w pobliżu węzła „Iskrzynia” na projektowanej drodze ekspresowej S19, jak również przy bocznicy kolejowej wzdłuż linii kolejowej nr 108, stanowi o atutach przemawiających za jego atrakcyjnością inwestycyjną.

Wskazana realizacja, w granicach wnioskowanego do przyłączenia terenu, wzdłuż pasa startowego byłego lotniska, drogi, która docelowo miałaby kontynuację do skrzyżowania na drodze krajowej nr 19, niewątpliwie stanowić będzie usprawnienie dojazdu z drogi ekspresowej S19 do miasta Krosna.

Porozumienie z gminami

Wniosek obejmuje w większości tereny nieużytkowanego od lat byłego lotniska.

- Krosno argumentuje, że nabywając ten teren w 2017 r. miała na celu jego aktywizację oraz efektywne wykorzystanie bardzo wysokiego potencjału rozwojowego, wynikającego przede wszystkim z atrakcyjnej lokalizacji oraz znacznej powierzchni możliwej do zagospodarowania. Biorąc pod uwagę informacje zawarte we wniosku, obszar jest miastu niezbędny dla rozwoju funkcjonalno-przestrzennego i społeczno-. gospodarczego. W oparciu o ten teren zaplanowano realizację strategicznych inwestycji odpowiadających na problemy i potrzeby nie tylko Krosna, lecz także gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe, pozostałych gmin powiatu krośnieńskiego oraz całej południowej części województwa podkarpackiego - uzasadniła wojewoda Ewa Leniart.

Władze Miasta Krosna oraz gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe wypracowały kompromisowe i zgodne stanowisko w zakresie proponowanej zmiany granic oraz zawarły 6 grudnia 2019 r. stosowne porozumienia określające wzajemne rozliczenia i zobowiązania.

Wojewoda ZA, a Rada Ministrów?

- Po rozważeniu wszystkich aspektów przedmiotowej sprawy, uwzględniając argumenty przedstawione przez Radę Miasta Krosna niezmiennie uznaję zasadność przedłożonego wniosku.
Mając powyższe na uwadze, pozytywnie opiniuję wniosek w sprawie zmiany w podziale terytorialnym polegającej na przyłączeniu do miasta na prawach powiatu Krosno obszarów położonych w gminach: Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe, w powiecie krośnieńskim, w województwie podkarpackim
- podkreśliła Ewa Leniart.

~Remont

21-04-2020 13:52 5 24

Wy się zajmijcie drogami w niektórych okilocach Krosna (Białobrzegi) i nowym asfaltem a nie niepotrzebnymi rzeczami. Nowa droga aż sie prosi tutaj, ale nie, lepiej łatać ulice przez następnych kilka lat. Co z tego że na wiosnę wychodzą jeszcze większe.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.