Marszałek Wojawództwa Podkarpackiego przyznał nagrody "Artystyczny Znak Podkarpacia". Wśród laureatów znalazła się Orkiestra Dęta Gminy Miejsce Piastowe i Chór Mieszany "Echo".
W sali audytoryjnej urzędu marszałkowskiego odbyła się we wtorek 30 czerwca gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego pn. "Artystyczny Znak Podkarpacia".

pamiątkowe zdjęcie wyróżnionych

Wśród laureatów znalazła się Orkiestra Dęta Gminy Miejsce Piastowe a także Chór Mieszany "Echo” działający przy Zarządzie oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział i Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Orkiestra Dęta Gminy Miejsce Piastowe otrzymała nagrodę za szczególne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania muzyki orkiestrowej. Wnioskodawcą był Janusz Węgrzyn, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Miejscu Piastowym.

Orkiestra działa pod batutą Miłosza Markiewicza. W tym roku obchodzi jubileusz 125-lecia działalności artystycznej. - Jest to zespół wielopokoleniowy, w którym grają młodzi adepci szkoły muzycznej funkcjonującej w Miejscu Piastowym. Orkiestra zachwyca brzmieniem muzyki marszowej, sakralnej i rozrywkowej w kraju podczas festiwalowych wydarzeń muzycznych w Baranowie Sandomierskim i za granicą prezentując się przed publicznością na Słowacji, Węgrzech i we Włoszech. Wyróżniona na I. Festiwalu Paradnych Orkiestr Dętych w Rowach koło Ustki w 2009 roku i nagrodzona na VII. Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych "Złota Trąbka" w Kozach w 2010 roku - czytamy w uzasadnieniu.

Orkiestrę podczas uroczystości w Rzeszowie reprezentował kapelmistrz Miłosz Markiewicz.

Andrzej Bartosik i Stanisław Kruczek
Andrzej Bartosik (z lewej) reprezentował Chór Mieszany "Echo"

Chór Mieszany "Echo" działający przy Zarządzie Oddziału ZNP i RCKP w Krośnie otrzymał nagrodę w dziedzinie upowszechniania muzyki chóralnej. Jego dyrygnetem jest Mariola Rybczak. Chór świętuje w bieżącym roku jubileusz 75-lecia pracy artystycznej.

- Swój dorobek artystyczny: utwory patriotyczne, pieśni sakralne, kolędy i pastorałki, prezentuje w kraju, zdobywając m.in. Srebrny Dyplom w Przeglądzie Chórów podczas XIII. Międzynarodowego Festiwalu Chórów Gaude Cantem im. Kazimierza Fobera w Bielsku Białej w 2017 roku. Laureat Złotego Dyplomu na VIII. Międzynarodowym Festiwalu Chórów na Węgrzech w 2014 roku i III. miejsca podczas XXV. edycji Bałkańskiego Festiwalu Folkowego w bułgarskiej Warnie w 2019 roku - czytamy w uzasadnieniu.

Wnioskodawcą nagrody była Dorota Cząstka, dyrektor Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Chór reprezentował na dzisiejszej uroczystości Andrzej Bartosik.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.