Elektryczne hulajnogi dotarły do Krosna. Do dyspozycji mieszkańców jest na razie 40 pojazdów, ale może być ich więcej.
Od piątku, 1 lipca w Krośnie można wypożyczyć elektryczne hulajnogi. Oficjalne uruchomienie systemu odbyło się na parkingu przed kompleksem basenów przy ulicy Bursaki.

Firma blinkee.city udostępniła 40 pojazdów w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców, gości i turystów. Krosno jest 47 miastem w Polsce, w którym polska firma promuje mikromobilność.

- Hulajnoga jest wyposażona w światło przednie i światło tylne połączone ze światłem stop. Ma też dwa hamulce - elektryczny i intuicyjny oraz amortyzatory pozwalające bardzo sprawnie pokonywać nierówności. Stworzyliśmy strefę, w której można oddawać hulajnogi bezpłatnie. Są w niej główne ulice miasta i tereny wokół budynków użyteczności publicznej. Tam też zorganizowane są parkingi udostępnione przez miasto - mówi przedstawiciel firm blinkee.city Piotr Maciołek.

Każda z hulajnóg ma również system GPS, czy system wykrywania jeżeli urządzenie przewróciłoby się informując pracowników firmy blinkee.city o nieprawidłowościach.

Hulajnogi elektryczne w Krośnie

Aby wypożyczyć elektryczną hulajnogę, należy pobrać aplikację blinkee.city na telefon, tablet lub inne kompatybilne urządzenie, zapoznać się i zaakceptować regulamin oraz zarejestrować system płatniczy. Po zeskanowaniu kodu QR z hulajnogi można cieszyć się z jazdy. Hulajnogi przeznaczone są dla osób, które ukończyły 18 lat.

Za odblokowanie urządzenia zostanie naliczona opłata w wysokości 2,50 zł. Opłata naliczana jest również za jedną minutę jazdy i wynosi 0,69 zł. Dodatkowo jeżeli użytkownik hulajnogi zaparkuje pojazd w wyznaczonym do tego miejscu, otrzyma rabat na kolejny przejazd w wysokości 1 zł. Jeżeli użytkownik pozostawi hulajnogę poza strefą, naliczona zostanie opłata dodatkowa. Wynosi ona od 10 zł (do 0,5 km od granicy strefy) nawet to 500 zł (od 2,5 km do 10 km od granicy strefy).

Hulajnogi elektryczne w Krośnie

Miasto Krosno nie partycypowało w kosztach uruchomienia elektrycznych hulajnóg. - Nie ponieśliśmy żadnych kosztów związanych z uruchomieniem systemu wynajmu hulajnóg. Firma blinkee.city zapewniła całą obsługę, udostępniliśmy tylko tereny do pozostawiania pojazdów. Jestem przekonany, że ta mobilność dla mieszkańców pozwoli na, choć częściowo zmniejszyć korki i powalczyć o zdrowe środowisko, a także ułatwi przemieszczanie się mieszkańców pomiędzy obiektami użyteczności publicznej - powiedział podczas startu systemu zastępca prezydenta Krosna Bronisław Baran.

Hulajnogą można poruszać się po ścieżkach i drogach dla rowerów i jezdni (max 20 km/h) oraz po chodniku z prędkością "zbliżoną" do prędkości pieszego, ustępując pierwszeństwa pieszemu.

~Nataniel

14-07-2022 22:42 6 7

Drogi didżeju,
ja terz jestem obużony, powinni ich wszystkich zwolnic 1!1!1!....
Odpowiedz

~djdj

01-07-2022 15:37 17 10

juz to widze jak gówniarze przestrzegaja tych przepisow.
prędkość pieszego hahah też sie uśmialiście ?
A kto ich bedzie kontrolował na uliczkach gdzie uczeszczaja piesi ?
Policja ? straż miejska?
zadam tylko pytanie, kiedy ost na ulicy widzieliscie patrol pieszy policji ?
ja nie pamietam.....
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.