Obchody jubileuszowe w Równem (gm. Dukla) i promocja książki "Równe. Wieś w Beskidzie Niskim. Historia, ludzie, zdarzenia".
W sobotę (16 lipca) w Równem, w dzień odpustu parafialnego, świętowano jubileusz 670-lecia wsi i parafii. Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym mszą świętą koncelebrowaną. Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej szkoły podstawowej. Jubileusz był okazją do promocji najnowszej książki wydanej w ramach Biblioteki Dukielskiej - "Równe. Wieś w Beskidzie Niskim. Historia, ludzie, zdarzenia". Jest to praca zbiorowa pod redakcją Bolesława Patli.

- Kiedy około 10 lat temu rozmawiałem z Krzysztofem Buczkiem, prezesem Regionalnego Towarzystwa Historycznego w Równem, zaproponował napisanie książki. To właśnie głównie dzięki panu Krzysztofowi oraz Bolesławowi Patli oraz Danucie Uliasz powstała książka o historii Równego. Publikacja dedykowana jest mieszkańcom i miłośnikom Równego - powiedział Mariusz Folcik, sołtys Równego.

670 lat wsi i parafii Równe

Ze wstępu do książki możemy się dowiedzieć, że publikacja o Równem powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Równego "Równianie", Regionalnego Towarzystwa Historycznego, księdza Wojciecha Kisiela, sołtysa Mariusza Folcika, Krzysztofa Buczka oraz wielu innych osób, którym Równe jest bliskie sercu.

- Jednak głównym inicjatorem napisania tej książki był Bolesław Patla, który swoim zapałem zaraził inne osoby. Przez lata zbierał materiały dotyczące mieszkańców naszej wsi, historie rodzin, ciekawostki z ich życia codziennego. Jest prawdziwym pasjonatem historii, zna wiele szczegółów, anegdot, historyjek dotyczących mieszkańców naszej wsi - powiedział Krzysztof Buczek.

670 lat wsi i parafii Równe

Do tej pory nie było żadnego opracowania w formie publikacji książkowej dotyczącego Równego, oprócz 18-stronicowego maszynopisu księdza Zdzisława Długosza "Dzieje wsi i Parafii Równe" opublikowanego w 1976 roku oraz folderu okolicznościowego z krótkim rysem historycznym wsi wydanego w 2012 roku przez Regionalne Towarzystwo Historyczne z okazji 660-lecia Równego.

W najnowszej publikacji "Równe. Wieś w Beskidzie Niskim. Historia, ludzie, zdarzenia" informacje ogólne dotyczące Beskidu Niskiego, a także znane fakty z historyczne związane z miejscowością zebrał i opracował Krzysztof Buczek, natomiast historię okresu powojennego i czasy współczesne opisał Bolesław Patla, wspierając się własnymi wspomnieniami i opowieściami najstarszych mieszkańców Równego.

670 lat wsi i parafii Równe

Materiały dotyczące szkoły zebrał Zdzisław Zaniewicz, a informacje o dawnej szkole napisały Katarzyna Szuba, Edyta Szczurek, Aneta Cyran, Agata Kochan i Beata Bek. Ciekawostki z życia wsi zebrał i opracował Waldemar Patla. Fotografie zamieszczone w książce pochodzą z prywatnych zbiorów mieszkańców Równego, zdjęcia współczesne są autorstwa Katarzyny Kłap, Beaty Bek i Józefa Beka, a zdjęcia z drona Pawła Dudzika. Przy przygotowaniu i opracowaniu materiałów pracowały Katarzyna Rąpała i Jolanta Odulińska. Koordynacją całego projektu zajęła się Danuta Uliasz.

- Zdajemy sobie sprawę, że materiały, które zebraliśmy, nie są kompletnym opisem historii wsi, ale być może dadzą impuls innym osobom do szukania nowych informacji o Równem. Naszym marzeniem jest,żeby dzięki tej pracy, kolejni pasjonaci, szperacze historii dopisali kolejne rozdziały do dziejów wsi Równe - podkreślił Krzysztof Buczek.

670 lat wsi i parafii Równe

Z okazji jubileuszu, Stowarzyszenie Miłośników Równego "Równianie" przygotowało wystawę prezentująca między innymi archiwalne dokumenty, zdjęcia i eksponaty obrazujące historię wsi.
Przygotowana została też wystawa fotograficzna prezentująca historię parafii oraz OSP Równe. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych. Spotkanie zakończyła część artystyczna.

W obchodach jubileuszowych wzięli udział między innymi poseł Piotr Babinetz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego Andrzej Krężałek wraz z radnymi Józefem Bekiem i Józefą Winncką-Sawczuk, władze gminy Dukla z zastępcą burmistrza Łukaszem Pirogiem i zastępcą przewodniczącego Rady Miejskiej Piotrem Węgrzynem.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.