Jest nazywany "polskim Edisonem", "Leonardem da Vinci z Galicji", "galicyjskim geniuszem". Jan Szczepanik, wielki polski wynalazca był związany również z Korczyną.
Wystawa, której wernisaż odbył się 22 września w Dworze Szeptyckich w Korczynie, prezentuje osobę i twórczość Jana Szczepnika, została zaprezentowana z okazji przypadającej w tym roku 150. rocznicy urodzin tego wybitnego wynalazcy. Warto wspomnieć, że rok 2022 został nazwany Rokiem Szczepanika. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjął Sejm RP.

Wystawę, którą po raz pierwszy zaprezentowano w Piwnicy PodCienami w Krośnie podczas krośnieńskiej inauguracji obchodów 150. rocznicy urodzin Jana Szczepanika 4 kwietnia 2022 r., a później w Tarnowie, przygotowało Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Obejmuje ona lata życia Szczepanika (1872-1926), ze szczególnym podkreśleniem okresu krośnieńskiego.

- Wystawa podzielona jest na części. Pierwsza pokazuje drogę życia, opowiada o Janie Szczepaniku od jego urodzin po kres życia. Została ona ubarwiona ilustracjami, zdjęciami, archiwaliami, które częściowo udostępniło nam muzeum w Tarnowie oraz Fundacja im. Jana Szczepanika w Tarnowie - powiedziała podczas wernisażu wystawy dr Marta Rymar, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Wystawa poświęcona Janowi Szczepanikowi w Korczynie

W kolejnej sali prezentowany jest zbiór gobelinów, na podstawie których możemy się dowiedzieć o historii tkactwa, które bardzo silnie związane jest z Korczyną.

- Jan Szczepanik to nie tylko Krosno, Tarnów czy Wiedeń, ale również i Korczyna. Tutaj przyglądał się ciężkiej, mozolnej pracy tkaczy korczyńskich. Postanowił im ulżyć i udało mu się zmechanizować krosno tkackie, skonstruował fotoelektryczną metodę tkania gobelinów - wyjaśniła dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Na wystawie prezentowane są także wynalazki "Polskiego Edisona", w tym przede wszystkim kamizelka kuloodporna, którą udoskonalił na prośbę Kazimierza Żeglenia, kamera filmowa oraz urządzenie które przekazuje obraz na odległość.

Trzecia część to narzędzia edukacyjne, multimedialne, które można wykorzystać do przeprowadzenia ciekawych zajęć propagujących wiedzę o Janie Szczepaniku.

- Przygotowując wystawę chcieliśmy pokazać, jak wyglądała pierwsza myśl Szczepanika, jak wielkim był prekursorem wielu udogodnień, z których korzystamy do dzisiaj. Był autorem wielu wynalazków z dziedziny barwnego tkactwa, techniki filmowej oraz fotograficznej. Oficjalnie opatentował około 50 wynalazków, choć w rzeczywistości było ich znacznie więcej - podkreśliła dr Marta Rymar.

Wystawa poświęcona Janowi Szczepanikowi w Korczynie

Wystawę, zorganizowaną przez Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie i Muzeum Rzemiosła w Krośnie, można obejrzeć bezpłatnie do 15 listopada br. po wcześniejszym umówieniu się z pracownikami Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie, tel. 13 43 540 80 w. 129 lub 502 420 831.

Jan Szczepanik urodził się 13 czerwca 1872 r. w Rudnikach k. Mościsk (dzisiejsza Ukraina). Przez pierwszy rok życia mieszkał z matką w Zręcinie. Osierocony, w wieku trzech lat trafił pod opiekę wujostwa - Salomei i Wawrzyńca Gradowiczów i wraz z nimi przeniósł się do Krosna. Uczęszczał tutaj do szkoły w latach 1878-1885. Do roku 1896 pracował jako nauczyciel w podkrośnieńskich miejscowościach: Potoku, Lubatówce i Korczynie. Od 1902 r. był związany z Tarnowem. Przez kilka następnych lat mieszkał z żoną w Wiedniu, a od 1906 r. ponownie w Tarnowie, gdzie zmarł 18 kwietnia 1926 r. Został pochowany na Starym Cmentarzu w grobowcu rodziny Dzikowskich.

~Świetna inicjatywa

23-09-2022 10:11 10 9

Wybitna postać.Dobrze że nie zapomniany.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.