Kolejna edycja programu Maluch Plus, która wejdzie w życie od stycznia 2023 roku, będzie miała budżet zwiększony do 5,5 mld zł.
W nowej edycji rządowego programu Maluch Plus, realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, nie będzie potrzebny wkład własny. Samorządy w 100 procentach będą mogły to zadanie zrealizować w ramach środków z programu, również z budżetu państwa będzie pokrywany VAT.

- Planujemy utworzyć kolejnych 100 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Teraz to program wieloletni, samorządy nie będą już musiały wykonać inwestycji w ciągu jednego roku budżetowego - powiedziała minister Marlena Maląg.

Na potrzeby nowej edycji programu opracowano specjalny algorytm. Obliczy on, jakie jest zapotrzebowanie w danej gminie na miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech i jakie dofinansowanie może dostać gmina, która chce zbudować żłobek. Na decyzję będą miały czas do końca stycznia.

Z programu będą mogły skorzystać nie tylko samorządy, ale także inne podmioty, chcące uruchomić taką placówkę.

Nowoczesny żłobek w Łężanach oficjalnie otwarty
Każde utworzone miejsce opieki będzie przez trzy lata dofinansowywane kwotą 837 zł miesięcznie. Dzięki temu będą niższe opłaty dla rodziców i mniejsze koszty utrzymania dla samorządów.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.