Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu poinformował o konserwacji niespotykanej dekoracji przedsionka w kościele w Krzemiennej, gm. Dydnia oraz dwóch ołtarzy bocznych.
Kościół w Krzemiennej zbudowany został w 1867 roku. Wyróżnia się on między innymi niespotykaną dekoracją przedsionka. Ściany pokrywają malowidła z przedstawieniami świętych, wystrój ten odznacza się specyficzną technologią - podłożem dla malowideł jest papier przyklejony do szalunku, miejscami na całej powierzchni, czasem tylko uszczelniający szczeliny.

przedsionek krzemienna

W trakcie prac konserwatorskich Wypaczone deski szalunku stanowiącego podłoże malarskie zostały wyrównane.

- Zagęszczone zostały punkty przytwierdzenia ich do konstrukcji szkieletowej ścian. Pasy papieru zasłaniające szpary między deskami zastąpiono flizeliną, którą pokryto cienkim gruntem. Z powodzeniem wykonana została próba utrwalenia i przyklejenia papierowego podobrazia w jednym z miejsc, gdzie arkusze pokrywały całe deskowanie. Opracowana metoda zostanie użyta tam, gdzie występują całe powierzchnie oklejone papierem. Na ścianie wschodniej i północnej dekoracja zachowała się w stanie pozwalającym rozpoznać przedstawienia figuralne oraz iluzjonistycznie malowane podziały architektoniczne - czytamy w informacji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Na ścianie południowej i na stropie nie zachowały się malowidła i konieczna była aranżacja konserwatorska wykorzystująca wzorce malowideł ze ścian wschodniej i północnej. Na suficie zaaranżowano plafon ujęty iluzjonistycznym profilowaniem stanowiącym ramę zamykającą pole o jednolitym niebieskim tle.

ołtarze krzemienna

We wnętrzu nawy konserwacji poddano dwa ołtarze boczne z 2 poł. XVIII w., starsze od samej świątyni. Dokonano napraw stolarskich. Niezachowane stoły ołtarzowe zostały wykonane jako nowa aranżacja w formie skrzyń o pochyłych bokach.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.