Reprezentanci z Krosna zdobyli trzy medale podczas ogólnopolskiego EkoLogicznego Turnieju Szachowego.
Trzech zawodników z Krosna stanęło na podium w Wielkim Finale ogólnopolskiego EkoLogicznego Turnieju Szachowego.
Maksymilian Wojtuń zajął trzecie miejsce w kategorii U12, Kamil Bolek drugie miejsce w kategorii U18, z kolei Arkadiusz Kucza trzecie w kategorii Open.

16 lutego w Geonatura Kielce zagrali ze sobą zwycięzcy rozgrywek międzymiastowych. Zwycięzcy Turnieju otrzymali szachy z recyklingu elektrycznych śmieci. EkoLogiczny Turniej Szachowy został zorganizowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko.

gra w szachy

- Można się zastanawiać co łączy ekologię i jedną z najstarszych gier na świecie. Przede wszystkim jest to strategia działania, podobnie jak w szachach, tak i w trosce o środowisko naturalne ważny jest każdy ruch oraz zdolność przewidywania konsekwencji jakie on za sobą niesie - mówił Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

W ekologicznych turniejach szachowych zmierzyli się ze sobą reprezentacji 14 miast: Czeladzi, Częstochowy, Dębicy, Inowrocławia, Kielc, Krosna, Łodzi, Olkusza, Przemyśla, Siedlec, Świdnicy, Świdnika, Tarnobrzega i Zamościa.
Kable, elementy pilotów telewizyjnych i niewielkie mechanizmy z urządzeń elektrycznych i elektronicznych zatopiono w żywicy tworząc szachy, w których nie ma dwóch identycznych pionów. Autorką szachów z recyklingu jest Natalia Murdza, artystka z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Maksymilian Wojtuń wicemistrzem "królewskiej gry"
- Przygotowanie bierek z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych i elektronicznych śmieci jest doskonałym sposobem na to, by podkreślić jak istotna jest selektywna zbiórka odpadów i przetworzenie ich w zrównoważony sposób. Możemy wykonać dobry ruch zarówno podczas partii szachów. Ale także tworząc dzieła sztuki" - mówi Natalia Murdza. Wielu osobom trudno uwierzyć, że np. w hetmanie znajdują się elementy z recyklingu telewizora, laptopa czy smartfona - dodaje Murdza.

Świętokrzyski Geopark zamienił się w plac boju hetmanów, wież i gońców. Wielki Finał EkoLogicznego Turnieju Szachowego odbywał się w systemie szwajcarskim z tempem 10 minut + 5’. Konkurs został objęty patronatem Świętokrzyskiego Związku Szachowego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Kielc Bogdan Wenta.

gra w szachy podczas konkursu

Laureaci w poszczególnych kategoriach:
U7
1. Patryk Mońka - Częstochowa, Dom Kultury Koszęcin
2. Hubert Kozyra - Zamość; UKS Lider Zamość
3. Witold Rusek - Łódź; KTS Kalisz i Michał Gałuszka - Świdnica; KSz MIKAMA Świdnica

U12
1. Bartosz Ożóg - Zamość; Zamojski Klub Szachowy
2. Tadeusz Strus - Siedlce, UKS-STSz Sokołów Podlaski
3. Maksymilian Wojtuń - Krosno; KKSz Urania Krosno

U18
1. Jakub Bączyński - Częstochowa - UKS Hetman Częstochowa
2. Kamil Bolek - Krosno
3. Cyprian Malczuk - Siedlce - KSz Skoczek Siedlce

Grupa Open
1. Damian Lewtak - Dębica - MKSz GRYF Dębica
2. Marcin Duda - Kielce
3. Arkadiusz Kucza - Krosno - KSz. Czarny Koń Rogi


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.