Od ponad 10. lat uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju wyjeżdżają na staże zagraniczne w ramach programów Erasmus+, POWER, Interreg. Pobyt na stażu to nie tylko podnoszenie kwalifikacji zawodowych, które są niezbędne na rynku pracy, ale także poznawanie kuchni, kultury oraz obyczajów odwiedzanych krajów. Ciekawą formą dzielenia się wrażeniami z pobytu i rozpowszechniania informacji o zrealizowanych projektach są cyklicznie już organizowane Dni Projektowe dla uczniów szkół podstawowych - w tym roku był to Dzień Portugalski.
Na zaproszenie ZSGH odpowiedziały następujące szkoły podstawowe z okolicznych miejscowości: Besko, Dobieszyn, Iwla, Iwonicz-Zdrój, Kombornia, Korczyna, Lubatowa, Lubatówka, Łęki Strzyżowskie, Malinówka, Odrzykoń, Przybówka, Przysietnica, Równe, Świerzowa Polska i Wróblik Szlachecki.

Dzień Portugaliski w Gastronomiku Iwonicz-Zdrój

Każda z grup biorąca udział w grze edukacyjnej otrzymała swoją nazwę w języku portugalskim - były to owoce, np. "tangerinas", czyli mandarynki. Uczestnicy rejestrowali się w recepcji, gdzie otrzymali specjalne koszulki projektowe i kartę zadań. Następnie, po odprawie, każda z grup udała się do przydzielonego im stanowiska. Tam rozpoczynali swoją wędrówkę po specjalnie dla nich przygotowanych stacjach zadaniowych. Każda z grup zapoznała się z projektem, oglądając film i słuchając wrażeń uczniów, którzy niedawno wrócili ze stażu w Portugalii.

Dzień Portugaliski w Gastronomiku Iwonicz-Zdrój

Sala o nazwie "Coimbra", była punktem informacyjnym o szkole i projekcie Erasmus+ dla opiekunów grup. Przygotowaną przez koordynatorki projektu prezentację obejrzeli również zaproszeni goście: Andrzej Guzik - Wicestarosta Krośnieński, Monika Subik - Dyrektor - Etatowy Członek Zarządu, Andrzej Dziugan - Wicedyrektor PCEN ds. Oddziału w Krośnie oraz Dorota Sokołowska-Świstak - Dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju. W tym czasie trwała gra edukacyjna "Odkryj z nami Portugalię". Wszystkie sale nosiły nie tylko portugalskie nazwy, ale także zostały udekorowane charakterystycznymi dla tego kraju motywami.

Dzień Portugaliski w Gastronomiku Iwonicz-Zdrój

Uczestnicy gry edukacyjnej mieli okazję poznać kulturę, kuchnię i atmosferę Portugalii, biorąc udział w konkurencjach zawodowych - hotelarskiej, odnowy biologicznej, baristycznej, cukierniczej, carvingu, kelnersko-barmańskiej. Ciekawym zadaniem było rozpoznawanie kolonialnych przypraw, gdyż to właśnie Portugalczycy jako pierwsi dopłynęli do Indii, o czym przypominały przygotowane materiały o historii tego kraju. Ponadto należało podać nazwy egzotycznych owoców. Niemal na każdej stacji uczniowie mogli wykazać się talentami cukierniczymi i kulinarnymi, sporządzali proste, portugalskie przekąski i słodkości. Na stacji "Chiado" wykonali zadania z doradztwa zawodowego. Uczestnicy wzięli także udział w pokazie mody hotelarskiej z przymrużeniem oka.

Dzień Portugaliski w Gastronomiku Iwonicz-Zdrój

Kolejne atrakcje czekały na uczniów w internacie. Tam przy fotościance można było zrobić pamiątkowe zdjęcie, a następnie w jadalni internatu spróbować zupy ziemniaczanej z czarnuszką oraz pasztecików z dorsza, słynnych portugalskich babeczek z kremem budyniowym i innych charakterystycznych dla tego kraju słodkości.

Dzień Portugaliski w Gastronomiku Iwonicz-Zdrój

Podsumowaniem Dnia Projektowego "Odkryj z nami Portugalię" są konkursy: na fotorelację z wydarzenia oraz plastyczny i quiz wiedzy o Portugalii. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem - iwonicki "Gastronomik" odwiedziło ponad 250 uczniów szkół podstawowych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.