Posłuchaj:

13 maja Hufiec ZHP Krosno obchodził uroczyście jubileusz 40-lecia nadania imienia Jana i Stanisława Magurów - harcerzy i żołnierzy Armii Krajowej.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w sobotnie przedpołudnie (13 maja) mszą świętą w Bazylice Farnej w Krośnie pod przewodnictwem nowego kapelana hufca o. Piotra Borysa oraz ks. dziekana Andrzeja Chmury.

Msza święta w farze Krosno z okazji jubileuszu ZHP Krosno

Po jej zakończeniu, na krośnieńskim rynku odbył się apel drużyn hufca. Udział w nim wzięły delegacje wszystkich drużyn harcerskich zrzeszonych w Hufcu Krosno, a także zuchy, instruktorki i instruktorzy oraz zaproszeni goście na czele z Przewodniczącym Rady Miasta Krosna Zbigniewem Kubitem oraz z-cą Prezydenta Miasta Krosna Bronisławem Baranem.

W trakcie apelu wręczone zostały Honorowe Odznaki Ruchu Przyjaciół Harcerstwa. Otrzymali je: burmistrz gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, z-ca burmistrza gminy Rymanów Grzegorz Wołczański oraz z-ca dyrektora Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie Elżbieta Nadziakiewicz.

druhowie hufca ZHP Krosno

Odczytany został również rozkaz okolicznościowy Komendanta Hufca ZHP Krosno hm. Piotra Lubasia. Po apelu harcerze i zaproszeni goście wysłuchali programu artystycznego przygotowanego przez 4 Drużynę Harcerską z Krosna, a następnie wzięli udział w Grze Miejskiej poświęconej postaciom bohaterów hufca.

Obchody 40-lecia nadania imienia Jana i Stanisława Magurów Hufcowi ZHP Krosno zgromadziły ponad 220 członków krośnieńskiego hufca. - To jest zaledwie jedna trzecia stanu naszego hufca - przyznaje hm. Piotr Lubaś. - Muszę się pochwalić, ponieważ stan osobowy naszego hufca to jest ponad 600 zuchów, harcerek, harcerzy i instruktorów. Jesteśmy najliczniejszym hufcem w Chorągwi Podkarpackiej ZHP. Wzrost liczby harcerzy świadczy o tym, że młodzież potrzebuje takiej formy spędzania wolnego czasu, która nie jest tylko zamykaniem się w domu, siedzeniem przed komputerem i czytaniem postów w mediach społecznościowych. Potrzeba im wyjścia na zewnątrz i obcowania z przyrodą - dodaje hm. Piotr Lubaś.

Moment wręczenia Honorowych Odznak Ruchu Przyjaciół Harcerstwa

Na okazję jubileuszu przygotowano "jednodniówkę" w której opisane zostały życiorysy bohaterów, a także historia związana z przyznaniem imienia dla Hufca Krosno. Mówi o nich hm. Piotr Lubaś:


Z "jednodniówki", którą opracował hm. Henryk Bogacz, hm. Andrzej Piotrowski oraz hm. Elżbieta Wawrzkiewicz a opracowaniem graficznym zajął się hm. Piotr Lidwin, możemy się dowiedzieć między innymi, że Jan i Stanisław Magurowie urodzili się 22 lutego 1922 roku w Potoku k. Krosna, a w 1923 roku zamieszkali w Krośnie. Uczyli się w Szkole Powszechnej (dawnej nr 1 przy ul. Piotra Skargi), a później w latach 1934-1939 Państwowym Gimnazjum, później Gimnazjum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika z dwuletnią nadbudową (obecne I LO im. M. Kopernika).

Zuchy hufca ZHP Krosno

Po raz pierwszy w mundurach harcerskich wystąpili podczas odsłonięcia pomnika Ignacego Łukasiewicza w Krośnie w 1932 roku. We wrześniu 1932 roku mieli rozpocząć II klasę krośnieńskiego LO. Od pierwszych dni II wojny światowej włączyli się w działalność konspiracyjną.

- Jan służbę w konspiracji rozpoczął już jesienią 1939 roku w Tajnej Organizacji Wojskowej pod pseudonimem "Koliber". Z czasem związali się z Szarymi Szeregami, a jako żołnierze AK brali udział w akcjach sabotażowych, chociażby takiej jak napad na kasę zarządu firmy niemieckiej i zdobycie dla AK prawie ośmiuset tysięcy złotych. Bardzo zaangażowali się w zorganizowaną przez PCK akcję pomocy Polakom wysiedlonym z Ziem Zachodnich. Obaj brali czynny udział w organizowaniu pomocy uchodźcom udającym się do wojska do Francji - czytamy w publikacji "40 lat z naszymi Bohaterami 9 maja 1983 - 13 maja 2023".

jubileusz 40-lecia nadania imienia Jana i Stanisława Magurów

Nocą z 5 na 6 sierpnia 1943 r. Stanisław brał udział w akcji odbicia więźniów jasielskiego więzienia. Była to akcja pod kryptonimem "Pensjonat". Za tą akcję Stanisław pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Walecznych. 4 stycznia 1944 roku gestapo aresztowało Jana i Stanisława Magurów.

- Pomimo okrutnych tortur nie wydali nikogo, nie zdradzili żadnej tajemnicy. Nie wiadomo dokładnie kiedy zostali zamordowani. Jan najprawdopodobniej na początku lutego, a Stanisław pod koniec tego miesiąca. Oddali życie za polskość i niepodległość. Zginęli bohatersko, mając zaledwie 22 lata. Miejsce ich pochówku do dziś nie jest znane. Symboliczny grób mają na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pośmiertnie uhonorowani zostali Rozetą z Mieczami do Krzyży "Za zasługi dla ZHP"- w 50-tą rocznicę powołania Szarych Szeregów 22 maja 1989 roku - napisano w jednodniówce.

harcmistrz Piotr Lubaś

9 maja 1983 r. rozpoczął się nowy rozdział krośnieńskiego harcerstwa. Tego dnia na stadionie KKS Karpaty Emilia Magura - matka w asyście siostry bohaterów Marii Magura-Witkowskiej przypięły do sztandaru Hufca Krosno szarfę z imieniem Jana i Stanisława Magurów. Akt nadania imienia dla Hufca w imieniu Naczelnika ZHP odczytał hm. Henryk Bogacz, z-ca komendanta Chorągwi. Uroczysty apel prowadził hm. Andrzej Piotrowski, a drużynę sztandarową ze szczepu w Krościenku Wyżnym podczas defilady prowadził hm. Andrzej Czech.

Harcerze ZHP Krosno

- Przyjęcie imienia Jana i Stanisława Magurów przez Hufiec ZHP Krosno otworzyło serca przedwojennych harcerzy i instruktorów. Otrzymaliśmy dziesiątki historycznych fotografii i wspomnień. Efektem tych kontaktów było zorganizowanie 10 maja 1985 roku w Domu Nauczyciela sympozjum historycznego. Zgromadzone fotografie zaprezentowane zostały na wystawie w maju 1986 roku podczas Spotkania Harcerskich Pokoleń. Organizatorem był Szczep harcerski w Krościenku Wyżnym, prowadzony przez hm. Jana Omachla. Gościem honorowym tamtej rocznicy była pisarka Barbara Wachowicz, autorka "Wiernej rzeki harcerstwa" - napisał we wspomnieniach do "jednodniówki" hm. Andrzej Wal, który w księdze pamiątkowej I LO natrafił na Jana i Stanisława Magurów.

- W księdze pamiątkowej szkoły z roku 1967 mój wzrok przykuły "kultowe" dziś fotografie chłopców w harcerskich mundurach. Po przeczytaniu ich biografii nie miałem wątpliwości, że to najlepsi kandydaci na patronów hufca. Był tylko jeden problem, Jan i Stanisław byli żołnierzami AK - dodał hm. Andrzej Wal.

jubileusz 40-lecia nadania imienia Jana i Stanisława Magurów

Po licznych zabiegach, udało się i bohaterowie w harcerskich mundurach zostali patronami Hufca ZHP w Krośnie. W przeddzień uroczystości, 8 maja 1983 r., na błoniach nad Wisłokiem, odbyło się zgrupowanie, podczas którego przy ognisku, z harcerzami zasiedli seniorzy harcerstwa i kombatanci AK - koledzy Jana i Stanisława. Gawędę wygłosiła matka bohaterów Emilia Magura.

30 kwietnia 1992 r. Rada Miejska w Krośnie podjęła uchwałę o nadaniu jednej z krośnieńskich ulic imienia Jana i Stanisława Magurów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z sobotniego apelu:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.