Anna Czerwińska-Rydel pisarka książek dla dzieci i młodzieży spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej w Jedliczu.
We wtorek (16 maja) Anna Czerwińska-Rydel przybyła na spotkanie autorskie z uczniami klas V - VIII SP w Jedliczu. Uczestnicy mieli okazję posłuchać opowieści pisarki o jej warsztacie i sekretach pracy twórczej.

 Anna Czerwińska-Rydel

Spotkanie rozpoczęło pytanie skierowane do uczniów, czy wiedzą, co to jest powieść biograficzna. Autorka bowiem chętnie posługuje się tym rodzajem powieści historycznej, opisując losy i dokonania sławnych Polaków. Pisarka uważa, że autentyczne losy nietuzinkowych osobowości są ciekawsze niż wymyślone historie. Na potwierdzenie tego faktu przedstawiła dzieje wybitnego polskiego matematyka Stefana Banacha, którego życie ukazuje w książce "Gen i już! Opowieść o Stefanie Banach".

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, z jakich źródeł powinien korzystać pisarz, chcąc stworzyć wartościową i wiarygodną książkę. Ze swego warsztatu nie wykluczyła Internetu, z zastrzeżeniem, że wykorzystuje go tylko jako drogowskaz do odszukania miejsc, muzeów, archiwów, dostarczających udokumentowanej wiedzy o wybranych postaciach.

spotkanie w bibliotece

Padło wiele ciekawych pytań od uczestników spotkania. Uczniowie dowiedzieli się m. in., że najdłużej autorka pracowała nad książką o Wandzie Rutkiewicz, natomiast najkrócej pisała książeczkę dla małych dzieci pt. "Wszystko gra", która była wielokrotnie nagradzana.

Z życia prywatnego gość zdradził słuchaczom, że ma cztery psy i jest wielkim miłośnikiem zwierząt.
Anna Czerwińska-Rydel od lat pisze książki dla dzieci i młodzieży jest też znaną i bardzo lubianą twórczynią dla użytkowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedliczu. W zbiorach biblioteki znajdują się jej książki: "Piórem czy mieczem: opowieść o Henryku Sienkiewiczu", "Planety pana Mikołaja: o wielkim astronomie", "Po drugiej stronie lustra: opowieść o Januszu Korczaku", "Teoria pana Alberta", "Wielki Karol mały Lolek: o Janie Pawle II", "Medal za uśmiech czyli dzieci mają głos". Od lat te pozycje cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników.Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.