Minister sportu i turystyki podjął decyzję o dofinansowaniu budowy 360 hal hal sportowych na 100-lecie występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich. Na liście także inwestycje z powiatu krośnieńskiego.
Dokładny budżet projektu jakim Ministerstwo Sportu i Turystyki wesprze budowę 360 przyszkolnych hal sportowych w ramach pierwszego naboru wyniesie 730 154 942 zł! Budowa pierwszych hal przewidziana jest do realizacji jeszcze w 2023 r.

- Sukces pierwszego naboru to niewątpliwie efekt starannie przeprowadzonego pilotażu, który pozwolił nam dostosować docelowy Program do oczekiwań samorządowców. Cieszę się, że jeszcze w tym roku przy szkołach na terenie całego kraju powstanie pierwszych kilkadziesiąt zadaszonych, pełnowymiarowych hal sportowych. Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie Programem już dzisiaj chcę zapowiedzieć kolejna turę naboru, w ramach którego wnioski na realizację będzie można składać od 1 do 30 czerwca br. Tym samym chcę podtrzymać deklarację naszej determinacji w realizacji Programu Olimpia, dopóty, dopóki każda polska gmina nie wybuduje w pełni funkcjonalnej hali sportowej przy każdej polskiej szkole - mówi minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

W Zalesiu otwarto nową salę gimnastyczną

Warianty wykonawcze przyszkolnych hal Olimpia


Wśród wariantów wykonawczych hal Olimpia dopuszczalne są:
- zadaszenie łukowe hali o konstrukcji z drewna klejonego warstwowo z powłoką membranową;
- zadaszenie łukowe hali o konstrukcji metalowej z powłoką membranową;
- zadaszenie metalowe o konstrukcji samonośnej.

Pierwsze dwie technologie polegają na budowie konstrukcji stalowej lub drewnianej z drewna klejonego warstwowo nad całą powierzchnią boiska wielofunkcyjnego. Konstrukcja składa się z połączonych ze sobą łuków nakrytych wielowarstwową powłoką membranową (np. z PCW). Zaletą tego typu technologii może być zastosowanie rozsuwanych kurtyn/żaluzji po bokach hal, co pozwala latem zapewniać naturalną wentylację i de facto warunki gry na świeżym powietrzu.

Trzecim wariantem jest metalowe zadaszenie o konstrukcji samonośnej. Konstrukcja tego typu wykorzystuje powłoki wykonane z łączonych ze sobą prefabrykowanych profilowanych modułów metalowych.

Hale powinny być wzniesione nad boiskami wielofunkcyjnymi o nawierzchni poliuretanowej lub z krótkiej trawy przeznaczonej dla takich boisk. Przy projektowaniu należy również rozważyć zasadność budowy zaplecza szatniowo-sanitarnego czy też łącznika ze szkołą, przy której powstać ma hala.

Założenia Programu Olimpia


Celem Programu Olimpia jest poprawa dostępu do nowoczesnej przyszkolnej infrastruktury sportowej. Ma on za zadanie realizację cywilizacyjnej konieczności poprawy dostępu do infrastruktury sportowej, w szczególności dzieciom. Jednocześnie umożliwi to sportowy rozwój młodzieży oraz aktywność fizyczną osób z pozostałych grup społecznych. Dotacja na dofinansowanie realizacji zadania związanego z budową obiektu sportowego w ramach Programu może wynieść nie więcej niż 70 proc. wydatków związanych z realizacją zadania.

W ramach programu dofinansowaniem mogą być objęte dwa rodzaje zadań:
- budowa nowego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji;
- budowa zadaszenia o stałej konstrukcji istniejącego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m.

Kolejny nabór w czerwcu 2023 r.


Biorąc pod uwagę sukces pierwszego naboru do Programu, ministerstwo ogłasza kolejną jego turę.
Wnioski na realizację przyszkolnych hal z Programu Olimpia będzie można składać od 1 do 30 czerwca 2023 r. Nabór odbędzie się na identycznych zasadach jak pierwsza tura.

W Turaszówce otwarto nowe boiska sportowe

Wnioski z powiatu krośnieńskiego, które zostały zaopiniowane pozytywnie:


Gmina Dukla
Budowa nowego boiska wielofunkcyjnego wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji przy Szkole Podstawowej przy ul. Armii Krajowej 1A w Dukli
Propozycja dofinansowania - 1 707 228 zł (transza na rok 2023)

Gmina Jedlicze
Budowa boiska wielofunkcyjnego z zadaszeniem o stałej konstrukcji przy Szkole Podstawowej w Potoku
Propozycja dofinansowania - 1 529 999 zł (transza na rok 2024)

Gmina Rymanów
Budowa zadaszenia o stałej konstrukcji przy Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie
Propozycja dofinansowania - 1 250 000 zł (transza na rok 2024)

Gmina Wojaszówka
Budowa nowego boiska wielofunkcyjnego wraz z zadaszeniem przy Szkole Podstawowej im. Aleksandra Fredry w Odrzykoniu
Propozycja dofinansowania - 2 769 200 zł (transza na rok 2024)

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.