Leszek Kwaśniewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie poinformował radnych powiatowych o bieżącej sytuacji w szpitalu i planach na przyszłość. Rozpoczął od bardzo dobrej wiadomości.
Na dzisiejszej (21 września) sesji radni Rady Powiatu Krośnieńskiego otrzymali informację o działalności krośnieńskiego szpitala. Dyrektor Leszek Kwaśniewski rozpoczął od bardzo dobrej informacji. Dzisiaj podpisana została umowa na dostawę i montaż nowego tomografu do krośnieńskiego szpitala.

- Nowe urządzenie zainstalujemy do końca tego roku. Dzięki wsparciu marszałka i Sejmiku Województwa Podkarpackiego, pozyskaliśmy dodatkowe cztery i pół miliona złotych i od 1 stycznia przyszłego roku będzie w szpitalu drugi nowy tomograf, który nam zabezpieczy krótkotrwałe przerwy w dostawie do świadczeń medycznych - poinformował dyrektor Leszek Kwaśniewski.

Dyrektor szpitala w Krośnie zaznaczył, że placówka mocno się modernizuje. Dzięki pozyskanym środkom w roku 2023 zostanie zainwestowanych blisko 16 milionów złotych na rozbudowę parkingu, na rozbudowę, przebudowę, modernizację drogi.

- Zakupiliśmy także sprzęt na blisko osiem i pół miliona złotych. Jest to tomograf komputerowy, sprzęt na laryngologię, urologię, okulistykę. Do końca bieżącego roku zrealizujemy wszystkie zadania i rozliczymy się z dotacji, którą otrzymaliśmy od organu założycielskiego - dodał Leszek Kwaśniewski.

Jeżeli chodzi o kwestie infrastrukturalne, do końca roku zakończona zostanie główna inwestycję drogowa i parkingowa.

- Szpital realizuje w tym momencie także niemałą inwestycję związaną z nakazami Sanepidu w zakresie modernizacji sal operacyjnych. Mamy od marszałka przyznaną kwotę 1,2 mln zł i zostały nam jeszcze dwa oddziały do końca roku, żeby je wyremontować. Także do końca roku również zrealizujemy pierwszy etap zadania inwestycyjnego związanego z modernizacją systemu ochrony przeciwpożarowej - stwierdził dyrektor szpitala.

Jeżeli chodzi o przyszły rok, plany są jeszcze ambitniejsze. Dyrekcja chce doposażyć szpital w kolejny sprzęt oraz modernizować poszczególne oddziały.

- W ciągu najbliższych dwóch lat, oczywiście pod warunkiem uzyskania dotacji, mamy w planach wyremontować całkowicie oddział kardiologii, poszerzyć bazę parkingową, wyremontować drogi, kupić również trochę sprzętu, przede wszystkim na okulistykę - poinformował dyrektor Leszek Kwaśniewski.

Dzięki wejściu w program ze szpitalami we Lwowie i Tarnopolu planuje się poszerzyć bazę Zakładu Opiekuńczo Leczniczego przy ul. Grodzkiej. Może przy tej okazji uda się również wyremontować oddział dermatologii. Jeśli to się uda, to w ciągu najbliższych dwóch lat do szpitala zostanie dołożone około 29 milionów złotych.

- Staram się również o uwzględnienie dotacji na szpitalny oddział ratunkowy. Jesteśmy na pierwszym miejscu "nie biorącym", natomiast proces odwoławczy który już rozpocząłem, gwarantuje mi, że być może kolejne środki również do szpitala spłyną, co pozwoli mi wyposażyć szpitalny oddział ratunkowy w nowoczesny sprzęt - dodał dyrektor.

Odpowiadając na pytania radnych, dyrektor poinformował między innymi, że po modernizacji, do około 180, zwiększy ilość miejsc parkingowych dla samochodów. Zaznaczył jednak, że dalej będą one płatne.

- Biorąc pod uwagę ogólny trend, który jest związany z dostępnością miejsc parkingowych nawet na terenie miasta Krosna, raczej będę się skłaniał w tym kierunku, żeby te miejsca były odpłatne jak było do tej pory. Zresztą do tej pory te miejsca były. Parking trzeba utrzymać, musi być odświeżany, czyszczony - powiedział L. Kwaśniewski.

Dyrektor uspokoił również, że sytuacja na oddziale nefrologii jest już pod kontrolą, choć były problemy, które w pewnym momencie groziły nawet tym, że oddział nie będzie w szpitalu funkcjonował, a jedynie stacja dializ.

- Dzięki też rozsądnemu podejściu podmiotu, z którym szpital do tej pory współpracował, przystąpiliśmy do renegocjacji wstępnie ustalonych warunków. Po rozmowach skierowałem wniosek do Sejmiku Województwa Podkarpackiego o zatwierdzenie warunków najmu dla tejże firmy. Jestem dobrej myśli i myślę, że przez kolejne trzy i pół roku, licząc od stycznia roku 2024 będziemy mogli być spokojni o zabezpieczenie pacjentów na oddziale nefrologicznym. Natomiast co będzie dalej? Na pewno znajdziemy jakieś rozwiązania w przyszłości, które pozwolą bądź przedłużyć tę umowę, bądź w inny sposób zabezpieczyć - przekazał dyrektor krośnieńskiego szpitala.

Leszek Kwaśniewski zachęcił też do skorzystania z programu bezpłatnych badań przesiewowych jeżeli chodzi o wykrywalność nowotworów jelita grubego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.