Na początku września minęła trzecia rocznica powołania do życia Stowarzyszenia Absolwentów I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Obecnie przed Stowarzyszeniem duże wyzwanie - jubileusz 125-lecia "Kopernika".
- Chcieliśmy się zebrać jako rodzina kopernikańska, gdyż co roku mury I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie opuszcza około 200 absolwentów, którzy znajdują bądź znaleźli swoje miejsce do życia nie tylko w Krośnie, ale w całej Polsce i poza jej granicami. Brakowało takiego rodzaju działalności, która integrowałaby społeczność naszych absolwentów. Stowarzyszenie jako cele swojej działalności przyjęło z jednej strony kultywowanie tradycji, dbanie o dobre imię i historię szkoły oraz naszych absolwentów i nauczycieli, a z drugiej integrowałoby środowisko i pomagało absolwentom. Trzecia sprawa to pomoc w bieżącej działalności szkoły, oczywiście na miarę naszych możliwości - mówi o idei powołania Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika jego prezes Artur Lipiński.

Stowarzyszenie działa krótko, ale może się pochwalić działaniami, które zostały zauważone. Na początku wydało książkę autorstwa Władysława Sitka "Nauczyciele Kopernika w latach 1900-2020". Jest to unikatowa pozycja, w której umieszczone są postacie wszystkich nauczycieli "Kopernika", którzy uczyli w tej szkole przez pierwsze 120 lat jej funkcjonowania.

Kopernik Krosno

- Było to bardzo duże przedsięwzięcie inaugurujące naszą działalność, ale z pomocą przyszło nam Wydawnictwo Ruthenus - opowiada Artur Lipiński (na zdjęciu).

Opublikowany został również Kopernikański Słownik Biograficzny, gdzie są wymienione osoby, które uczęszczały do "Kopernika", zdały tutaj maturę i ze względu na swój dorobek naukowy, artystyczny, działalność społeczną zasługiwały na to, by zostać umieszczone w tym słowniku.

- Dość powiedzieć, że mamy blisko 60 absolwentów z tytułami profesorów i dwóch rektorów wyższych uczelni. Słownik jest cały czas aktualizowany i można do niego dotrzeć poprzez FB i stronę internetową stowarzyszenia - dodaje Artur Lipiński.

Jednym z głównych zadań, które zostało wcześniej wspomniane, jest pomoc absolwentom I LO.

- W tym roku już po raz trzeci będą fundowane stypendia absolwentom "Kopernika". Jako Stowarzyszenie nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości z Łodzi, która funduje stypendia dla studentów pierwszego roku, a my dokładamy się w 25 procentach do tych stypendiów. Wynosi ono 700 złotych miesięcznie i jest wypłacane przez 10 miesięcy - przypomina prezes Stowarzyszenia.

Stypendia od Stowarzyszenia Absolwentów I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie
Stypendia są fundowane dla najmłodszych absolwentów, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki na maturze i bardzo dobre osiągnięcia w nauce, zostali przyjęci na I rok studiów, ale nie do końca posiadają dobrą sytuację materialną. Do tej pory stypendia trafiły do ośmiu absolwentów, a w tym roku otrzymają je prawdopodobnie trzy osoby, które spełniły kryteria określone przez Fundację.

Członkowie Stowarzyszenia prowadzą również wykłady, spotkania. Przykładem tego może być choćby wykład, który wygłosił dr hab. Piotr Łopatkiewicz (członek zarządu Stowarzyszenia) na uroczystości z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

- Po raz pierwszy na koniec roku szkolnego ufundowaliśmy nagrodę w wysokości 1000 złotych dla najbardziej wyróżniającego się ucznia "Kopernika" w bieżącym roku szkolnym . W tym roku nagrodę otrzymał uczeń I klasy Bartosz Słyś, laureat i finalista sześciu olimpiad ogólnopolskich - dodaje Artur Lipiński.

Stypendia od Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Krośnie i wyjątkowa publikacja
Pod patronatem Stowarzyszenia w trzeci piątek października odbywają się również bale dla absolwentów "Kopernika" wszystkich roczników. Dotychczasowe dwie imprezy były bardzo udane i organizatorzy liczą, że trzeci bal w dniu 20 października też taki będzie.

W sierpniu br. członkowie Stowarzyszenia propagowali swoją działalność na Karpackich Klimatach na krośnieńskim rynku.

- Jesteśmy pod wrażeniem rozmów z absolwentami i byłymi nauczycielami, szczególnie z tymi, którzy wiele lat w Krośnie nie byli obecni. Moc wspomnień, anegdot i ciekawych historii - podkreśla prezes Stowarzyszenia Absolwentów I LO.

Najważniejszym wyzwaniem, które stoi teraz przed Stowarzyszeniem to jubileusz 125-lecia krośnieńskiego "Kopernika". Ten piękny jubileusz szkoła będzie obchodzić w roku 2025. Władze stowarzyszenia chcą, by uroczystości rocznicowe obchodzone były godnie. Zaplanowano m.in. wydanie okolicznościowej publikacji książkowej, uroczystą akademię i wielki bal absolwentów wszystkich roczników.

Kopernik to jedna z wizytówek Krosna, to szkoła, która od lat osiąga znakomite rezultaty w nauce i wynikach maturalnych . Obecnie w rankingu Perspektyw zajmuje 45 miejsce w Polsce i drugie w naszym województwie .

- Chcielibyśmy, żeby przed 125-leciem udało się rozpocząć rozwiązać jedną z najważniejszych bolączek szkoły, mam tutaj na myśli halę sportową. Budowa obecnie użytkowanej, archaicznej z punktu widzenia współczesnych wymogów, została rozpoczęta w roku 1964, a zakończenie budowy miało miejsce w roku 1969, przy czym została wybudowana w dużej mierze w czynie społecznym. Od tamtych czasów, przypominam, czasów Gomułki, hala niewiele się zmieniła. Druga sala tzw. mała to połączone dwie klasy, bez szatni. Uważamy jako Stowarzyszenie, że "Kopernik", jego uczniowie i nauczyciele zasługują na nową halę sportową połączoną z aulą (obecnie największa sala może pomieścić 50 osób), która spełniałaby współczesne kryteria sportowe i dydaktyczne - zaznacza prezes Artur Lipiński.

Dodaje, że została opracowana koncepcja architektoniczna hali i Stowarzyszenie zwróciło się z nią do władz miasta Krosna, licząc, że na tą inwestycję będzie "zielone światło", bo jest niezbędna dla liceum.

- Zapytać należy, co jeszcze uczniowie, nauczyciele "Kopernika" winni uczynić, prócz znakomitych rezultatów w nauce osiąganych od lat, aby liceum otrzymało nową halę? - dodaje A. Lipiński.

Składa też serdeczne podziękowania za bardzo dobrą współpracę dyrektorowi I LO Ryszardowi Józefczykowi i wicedyrektor Ewie Jaklewicz oraz nauczycielom i uczniom "Kopernika" za ogromny wysiłek i pracę dzięki którym liceum prezentuje niezmiennie od lat tak wysoki poziom.

- Podziękowania również chciałbym złożyć członkom zarządu Stowarzyszenia: Stanisławowi Wojtowiczowi, Piotrowi Łopatkiewiczowi, Edycie Karwat i wspomnianemu już Ryszardowi Józefczykowi oraz członkom wśród których chciałbym szczególnie wymienić Marka Klarę i Krystynę Kłosowską za bezinteresowną pracę na rzecz naszego Stowarzyszenia i atmosferę, którą swoim udziałem tworzą w Stowarzyszeniu - kończy rozmowę prezes Artur Lipiński.

~Grubos

27-09-2023 15:58 1 1

Tez mysle jak przedmowca. Naciagaja sie jak tylko moga, a przeciez jestjeszcze przynajmniej 2 dobre szkoly w Krosnie, o ktorych bardzo rzadko sie wspomina.
Odpowiedz

~elyta

27-09-2023 08:39 6 11

Najbardziej przereklamowana szkoła w okolicy. Większość uczniów na korepetycjach, wszechobecny snobizm i nadętość, uczniom tej szkoły się wydaje, że są nadludźmi. Jak ktoś chce mieć zdrową psychikę i normalnych ludzi wokół siebie to Kopernik nie jest dobrym wyborem. Parę znanych osobistości i robią renomę jakby to było nie wiadomo co. Złote lata Kopernik ma dawno za sobą.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.