Od pięciu lat funkcjonuje w Krośnie w dzielnicy Polanka miejsce, gdzie osoby z niepełnosprawnością otrzymują zatrudnienie i niezbędną rehabilitację. W sobotę (28 października) cukiernia "Na Polance" świętowała "drewniany" jubileusz.
Zakład Aktywności Zawodowej nr 1 jest częścią Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Krośnie i funkcjonuje od 2014 roku.

- Zakład aktualnie zatrudnia 46 osób ze stopniem niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym oraz 14 osób kadry obsługowo - rehabilitacyjnej. Ponadto ZAZ nr 1 prowadzi także pralnię wodną, dział rękodzieła i konfekcji oraz porządkowo-gospodarczy w których osoby z niepełnosprawnością wykonują swoją pracę - mówi Ewelina Jachimowska, kierownik ZAZ nr 1 w Krośnie.

Od pięciu lat ZAZ nr 1 prowadzi także w krośnieńskiej dzielnicy Polanka przy ul. Popiełuszki cukiernię "Na polance".

urodziny cukierni na Polance

Pomysł na cukiernię zrodził się w 2018 roku w trakcie składania projektu do Regionalnego Programu Operacyjnego na rozszerzanie działalności zakładów aktywności zawodowej.

- Próbowaliśmy znaleźć dodatkowe działalności naszych obydwu ZAZ-ów. Jednym z pomysłów była cukiernia, a drugim dział rękodzieła. Udało się pozyskać lokal w dzielnicy Polanka i otworzyć cukiernię w ramach projektu. Po zakończeniu projektu, ZAZ nr 1 wziął cukiernię całkowicie pod swoje skrzydła i ją cały czas prowadzi. Ma też punkt, gdzie oferuje swoje wyroby rękodzielnicze - informuje Adam Józefczyk, kierownik ZAZ nr 2.

Po pięciu latach można powiedzieć, że inicjatywa przyjęła się i cały czas kontynuowana.

- Początki były na pewno trudne, trzeba było trochę czasu, by przyzwyczaić do nas klientów. Udało się. Mamy swoich stałych klientów, pojawiają się też nowi, nie tylko z Krosna, ale i innych części regionu. Oferujemy wyroby cukiernicze - ciasta, ciasteczka, torty na zamówienie, wykonujemy też drożdżówki, gofry. Na pewno plusem jest to, że do naszych wyrobów nie wykorzystujemy półproduktów, wszystko jest wykonywane tutaj na miejscu - dodaje Ewelina Jachimowska.

urodziny cukierni na Polance

W cukierni pracują cztery osoby z niepełnosprawnością oraz trzy instruktorki nauki zawodu, które wspierają pracę tych osób.

- Jest to na pewno szansa dla osób z niepełnosprawnością, które na otwartym rynku pracy miałyby małe szanse na znalezienie zatrudnienia. U nas sprawdzają się, same wymyślają przepisy i same wypiekają. Jest to na pewno dla nich rozwijanie swoich pasji, gdyż robią to, co lubią - zaznacza kierownik ZAZ nr 1 w Krośnie.

Cukiernia "Na Polance" czynna jest w poniedziałki w godz. 08:00 - 15:00, od wtorku do piątku - 08:00 - 17:00, a w soboty od 09:00 do 13:00. W ofertą można zapoznać się na stronie www.zazkrosno.org.pl oraz na profilu Facebookowym: www.facebook.com/Napolance.

urodziny cukierni na Polance

Grzegorz Bliźniak, przewodniczący PSONI Koło w Krośnie poinformował, że krośnieńskie koło posiada siedem placówek zlokalizowanych na terenie miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego. Dwa zakłady aktywności zawodowej są najmłodszymi "dziećmi" stowarzyszenia.

- Pod opieką krośnieńskiego koła jest około 400 osób niepełnosprawnych. Głównym elementem naszej działalności jest pokazywanie, że osoba niepełnosprawna ma godność i ma takie same prawa jak każdy z nas - powiedział Grzegorz Bliźniak.

Zobacz zdjęcia z urodzin:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.