Radni powiatowi przyjęli stanowisko dotyczące reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska poniosła z powodu napaści Niemiec oraz późniejszej okupacji na terenie Powiatu Krośnieńskiego.
Projekt uchwały na sesji Rady Powiatu Krośnieńskiego 29 listopada wraz z uzasadnieniem przedstawił starosta Jan Pelczar. Poinformował, że przyjęcie stanowiska jest odpowiedzią na inicjatywę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które skierowało apel do samorządów o wsparcie działań rządu w staraniach o uzyskanie odszkodowań wojennych od Niemców.

Rzeczpospolita Polska poniosła proporcjonalnie największe straty osobowe i majątkowe ze wszystkich państw zaatakowanych przez III Rzeszę Niemiecką podczas II wojny światowej.

Stanowisko Rady Powiatu Krośnieńskiego w sprawie reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska poniosła z powodu napaści Niemiec oraz późniejszej okupacji na terenie Powiatu Krośnieńskiego
Rada Powiatu Krośnieńskiego nawiązując do Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 września 2022 r. w sprawie dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej oraz Uchwały Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 2023 r.
w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska i Polacy ponieśli z powodu bezprawnej napaści Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszej okupacji niemieckiej, wyraża swoje poparcie dla działań zmierzających do uzyskania zadośćuczynienia należnego Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w wyniku rozpętania II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką.
Rzeczpospolita Polska poniosła proporcjonalnie największe straty osobowe i majątkowe ze wszystkich państw zaatakowanych przez III Rzeszę Niemiecką podczas II wojny światowej. Straty te nie wynikały tylko z działań wojennych, ale przede wszystkim z niemieckiej polityki okupacyjnej, w szczególności celowej i zorganizowanej eksterminacji ludności na okupowanych terenach państwa polskiego, a także z intensywnej eksploatacji społeczeństwa polskiego, w tym pracy przymusowej oraz celowego niszczenia mienia. W wyniku prac Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w Trakcie II Wojny Światowej oraz zaproszonych przez niego ekspertów straty te zostały oszacowane i opisane w Raporcie o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945.
Również Powiat Krośnieński w trakcie II wojny światowej został ciężko doświadczony przez agresję, a następnie okupację niemiecką. W jej wyniku ponieśliśmy ogromne straty materialne i niematerialne - zniszczona została infrastruktura: budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe, zabytki kultury oraz zbiory muzealne. Podkreślić należy także ogromne straty ludzkie.
Dlatego mamy pełne prawo domagać się jednoznacznego przyjęcia przez Rząd Republiki Federalnej Niemiec odpowiedzialności moralnej, politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za zniszczenia.
Rada Powiatu Krośnieńskiego oczekuje od Rządu Rzeczypospolitej Polskiej stanowczego prowadzenia działań dyplomatycznych i prawnych, zmierzających do uzyskania od Rządu Republiki Federalnej Niemiec odpowiedniego zadośćuczynienia. Polska powinna je otrzymać w imię elementarnego poczucia sprawiedliwości, w imię prawdy historycznej oraz w imię rzeczywistego pojednania polsko-niemieckiego.


Informacje o stratach wojennych dostępne są pod adresem https://instytutstratwojennych.pl gdzie, Instytut Strat Wojennych im Jana Karskiego przybliża tematy związane z tragedią II Rzeczypospolitej Polskiej.

~Krośnianin

03-12-2023 09:35 1 3

Zamek korczyński spalony, dlatego nie istnieje. Został tylko zamek odrzykoński.
Odpowiedz

~Historia

03-12-2023 02:23 0 0

XD
Sprawa reparacji jest już dawno zamknięta - rząd PRL-u, którego prawnym kontynuatorem jest III RP, w 1953 zrzekł się reparacji, które Niemcy miały nam zapłacić.
Jeżeli jednak chcemy zmienić zdanie, to rząd Polski powinien się zwrócić nie do Niemiec, a do Rosji, która jest prawnym kontynuatorem ZSRR, a który na wskutek porozumień, miał Polsce wypłacać ze swoich reparacji, które Niemcy płaciły pewien %.
Odpowiedz

~Ojojoj

02-12-2023 16:13 3 4

Sołtys Korczyński będzie cosi reperowoł. Chyba sznurkiem od snopowiazałki
Odpowiedz

~Normalny

01-12-2023 18:35 14 5

tow. korczyniak pisory kradli ale przy rządach tuska w latach 2007-2015 to niewielki procent tego co platfusy ukradli!
Wspomnę tylko o OFE — ponad 70 mld zł!!!
Odpowiedz

~Alex

01-12-2023 16:27 0 5

Malutkie sprostowanie ?
Zamek nie jest korczynski.
Pozdrawiam
Odpowiedz

~Korczyniak

01-12-2023 11:53 10 17

Skoro już ten nasz Starosta taki pamiętliwy to powinien się domagać reparacji od wszystkich co tereny naszego powiatu okradali: Niemcy, Rosjanie, Austriacy, Węgrzy, Tatarzy...
A Szwedzi ile nakradli i jeszcze zamek Korczyński nam spalili..
A tak naprawdę to najwięcej to chyba nakradli nominaci PiSu i inne tłuste koty. Od nich najszybciej możemy dostać reparacje....
Odpowiedz

~zuza

01-12-2023 11:12 7 14

A obecny rząd ile pieniędzy uzyskał z reparacji? Tylko puste słowa.
Odpowiedz

~stary dziad

30-11-2023 19:46 4 15

Jeśli kolorowa koalicja utworzy rząd. A wszystko wskazuje na to że utworzy, to możemy pożegnać się na kolejne lata z uzyskaniem jakichkolwiek reparacji.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.