Komenda Hufca ZHP Krosno im. Jana i Stanisława Magurów oraz Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zapraszają na wystawę "W hołdzie Bohaterom Hufca w 80. rocznicę śmierci".
W tym roku przypada 80. rocznica śmierci Jana i Stanisława Magurów, patronów Hufca Krosno Związku Harcerstwa Polskiego. Z tej okazji Hufiec wspólnie z Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zorganizowali wystawę poświęconą bohaterom krośnieńskich harcerzy. Oficjalne otwarcie z udziałem harcerzy oraz zaproszonych gości, w tym władz miasta Krosna: przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Kubita, prezydenta Piotra Przytockiego oraz zastępcy prezydenta Bronisława Barana, odbyło się w sobotę, 3 lutego.

- Organizując wystawę poświęconą Janowi i Stanisławowi Magurom chcieliśmy uczcić 80. rocznicę śmierci patronów naszego hufca. Impulsem do jej zorganizowania były postaci patronów wykonane przez Kamila Dąbrowskiego z Rymanowa. Pomyślałem wówczas, że może warto byłoby coś poszukać w naszych archiwach i przygotować w formie wystawy. Od pomysłu do realizacji droga była krótka, a efekty można zobaczyć w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej - powiedziała hm. Elżbieta Wawrzkiewicz, pomysłodawczyni i kustosz wystawy.

Dodała jednocześnie, że dużą pomocą w organizacji tej wystawy służyli między innymi hm. Jan Omachel, hm. Henryk Bogacz, hm. Andrzej Piotrowski oraz pracownicy Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej,

Otwarcie wystawy W hołdzie Bohaterom Hufca w 80. rocznicę śmierci

Hm. Piotr Lubaś, Komendant Hufca ZHP Krosno podkreślił, że sobotnia uroczystość jest klamrą spinającą trzy wielkie rocznice.

- Dwa lata temu obchodziliśmy 100-lecie urodzin Jana i Stanisława Magurów, w ubiegłym roku na krośnieńskim rynku jubileusz 40-lecia nadania ich imienia naszemu hufcowi, a dzisiaj obchodzimy 80. rocznicę ich bohaterskiej śmierci. Wystawa ma na celu rozszerzyć informacje o naszych bohaterach poza krąg harcerzy krośnieńskich - stwierdził Hm. Piotr Lubaś.

Uczestniczący w otwarciu prezydent Piotr Przytocki zaznaczył, że dzięki tej wystawie możemy przypominać w Krośnie wspaniałe wzorce patriotyczne, osoby które oddały życie za naszą Ojczyznę.

- Jest to doskonała lekcja historii dla młodego pokolenia - stwierdził Piotr Przytocki.

Z kolei hm. Jan Omachel zwrócił uwagę, że w popularyzację tych postaci włączyła się rodzina patronów.

- Mam z nimi kontakt od ponad 40 lat. U rodziny Jana i Stanisława Magurów w Krakowie byłem około dwadzieścia razy i zawsze byłem mile przyjmowany. Zawsze była widoczna życzliwość między krośnieńskimi harcerzami, a rodziną naszych patronów. Możemy korzystać z ich materiałów archiwalnych, w tym zdjęć - powiedział Jan Omachel.

Otwarcie wystawy W hołdzie Bohaterom Hufca w 80. rocznicę śmierci

Przypomnijmy. 13 maja ubiegłego roku Hufiec ZHP Krosno obchodził uroczyście na krośnieńskim rynku jubileusz 40-lecia nadania imienia Jana i Stanisława Magurów. Z tej okazji przygotowano "jednodniówkę" opisującą życiorysy bohaterów, a także historię związaną z przyznaniem ich imienia dla Hufca Krosno, którą opracowali hm. Henryk Bogacz, hm. Andrzej Piotrowski oraz hm. Elżbieta Wawrzkiewicz. Z publikacji dowiadujemy się między innymi, że Jan i Stanisław Magurowie urodzili się 22 lutego 1922 roku w Potoku, a rok później zamieszkali w Krośnie. W latach 1934-1939 uczyli się w Państwowym Gimnazjum, później Gimnazjum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika z dwuletnią nadbudową (obecnie I LO im. M. Kopernika). W mundurach harcerskich wystąpili po raz pierwszy w 1932 roku w trakcie odsłonięcia pomnika Ignacego Łukasiewicza w Krośnie. Po wybuchu II wojny światowej włączyli się w działalność konspiracyjną biorąc między innymi udział w akcjach sabotażowych, byli też zaangażowani w akcję pomocy Polakom wysiedlonym z Ziem Zachodnich. W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. Stanisław brał udział w akcji "Pensjonat" w Jaśle.

Jan i Stanisław Magurowie zostali aresztowani 4 stycznia 1944 roku. Do dzisiaj nie wiadomo dokładnie kiedy zostali zamordowani. Jan najprawdopodobniej na początku lutego, a Stanisław pod koniec lutego. Mieli zaledwie po 22 lata. Także miejsce ich pochówku do dziś nie jest znane. Ich symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Otwarcie wystawy W hołdzie Bohaterom Hufca w 80. rocznicę śmierci

Uroczyste nadanie imienia Hufcowi ZHP Krosno odbyło się 9 maja 1983 r. Na stadionie Karpat, matka Jana i Stanisława, Emilia Magura w asyście siostry bohaterów Marii Magura-Witkowskiej przypięły do sztandaru Hufca Krosno szarfę z imieniem Jana i Stanisława Magurów. Akt nadania imienia dla Hufca w imieniu Naczelnika ZHP odczytał hm. Henryk Bogacz, z-ca komendanta Chorągwi. Uroczysty apel prowadził hm. Andrzej Piotrowski.

Wystawę można oglądać w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie przy ulicy Kolejowej 29a do 29 lutego 2024 r. Sale z eksponatami są dostępne dla zwiedzających bezpłatnie od wtorku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10:00 - 18:00.

Obecnie Hufiec ZHP Krosno to blisko 700 zuchów, harcerek, harcerzy i instruktorów i jest zdecydowanie najliczniejszym hufcem w Chorągwi Podkarpackiej ZHP.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.