W 2025 roku I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie będzie obchodzić 125-lecie powstania. Do jubileuszu przygotowuje się Stowarzyszenie Absolwentów I LO im. Mikołaja Kopernika wraz z dyrekcją szkoły.
Od 5 do 7 czerwca 2025 roku planowane są w Krośnie obchody 125. rocznicy powstania I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Od kilku miesięcy do tego pięknego jubileuszu przygotowuje się Stowarzyszenie Absolwentów I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, przy współpracy z dyrekcją "Kopernika".

jubileusz koperika

Artur Lipiński (na zdjęciu), prezes Stowarzyszenia podkreśla, że dzisiaj trudno wyobrazić sobie miasto Krosno bez gmachu budynku liceum, ale także bez tych, którzy tworzyli i tworzą rodzinę kopernikańską składającą się z absolwentów, nauczycieli, uczniów i pracowników "Kopernika".

- Nasi absolwenci to kilkanaście tysięcy osób mieszkających i pracujących w różnych profesjach tu na miejscu w Krośnie, ale i w całej Polsce oraz za granicą. Łączy nas to, że naszą młodość przeżyliśmy wśród wspaniałych nauczycieli oraz koleżanek i kolegów w naszym liceum - mówi prezes Artur Lipiński.

Z tej okazji Stowarzyszenie, wspólnie z dyrekcją I LO zapraszają wszystkich absolwentów, nauczycieli, uczniów i pracowników liceum do udziału w jubileuszowych uroczystościach.

- Pokażmy, że "Kopernik" był i jest dla nas ważnym etapem w życiu i chociaż na chwilę wróćmy do naszych pięknych lat młodzieńczych podczas spotkań jubileuszowych. Z okazji jubileuszu zostanie także wydana okolicznościowa publikacja - podkreśla Artur Lipiński.

Program jubileuszu:


5 czerwca 2025 r. (czwartek) - RCKP
16.00 - otwarcie wystawy przedstawiającej historię i osiągnięcia nauczycieli i absolwentów,
18.00-20.00 - koncert jubileuszowy w wykonaniu absolwentów oraz uczniów I LO,
6 czerwca 2025 r. (piątek) - RCKP
10.00-14.00 - oficjalne uroczystości z udziałem władz i zaproszonych gości,
7 czerwca 2025 r. (sobota):
9.00 - msza św. w intencji szkoły, absolwentów, nauczycieli, uczniów oraz pracowników I LO
10.30 - spotkania klasowe absolwentów i nauczycieli w budynku Liceum,
19.00 - Bal Jubileuszowy Absolwentów i Nauczycieli w lokalu "Dwa serca" w Krośnie

jubileusz kopernika

Jest też kolejna bardzo dobra wiadomość związana z krośnieńskim "Kopernikiem". Faktem stał się pierwszy krok w kierunku nowej hali sportowej wraz z aulą. Rada Miasta Krosna na ostatniej sesji podjęła uchwałę o przeznaczeniu środków na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej "Przebudowy i rozbudowy sali gimnastycznej przy I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi, ul. P. Skargi 2 w Krośnie".

Decyzja radnych to na pewno wielki sukces stowarzyszenia absolwentów, które, po uzgodnieniu ze społecznością I LO, wystąpiło oficjalnie w październiku 2022 r. z inicjatywą nowej hali sportowej połączonej z aulą, kierując wniosek do prezydenta Piotra Przytockiego.

- Inicjatywa była wynikiem rzeczywistych potrzeb szkoły. Warto przypomnieć, że dotychczasowa tzw. duża hala została wybudowana w znacznej mierze ze składek i pomocy rodziców uczniów Liceum w latach 1964-1969 i w chwili obecnej jest obiektem sportowym archaicznym, niespełniającym potrzeb dydaktycznych ani też sportowych. Z kolei tzw. mała sala gimnastyczna, która powstała z połączenia dwóch klas, nie posiada szatni. Szkoła nie posiada sali gdzie mógłby odbywać przedstawienia i koncerty uczniów, czy też spotkania z rodzicami lub wkłady dla większej liczby uczniów, gdyż największe sala (klasa) może pomieścić maksymalnie 50 osób - tłumaczy Artur Lipiński.

​Koncepcja przewiduje gruntowną przebudowę i rozbudowę dotychczasowej dużej sali w wyniku czego nowy budynek będzie składał się z trzech kondygnacji: podziemna (m.in. sala gimnastyczna, siłownia, szatnie, magazyny, strzelnica elektroniczna), parteru z główną salą pełnowymiarową do gry w koszykówkę i siatkówkę oraz najwyższej kondygnacji, którą będzie wielofunkcyjna sala konferencyjna (w tym aula).

- W imieniu Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie oraz całej społeczności kopernikańskiej składam serdeczne podziękowania prezydentowi Krosna Piotrowi Przytockiemu, przewodniczącemu Rady Miasta Zbigniewowi Kubitowi, zastępcom prezydenta - Bronisławowi Baranowi i Tomaszowi Solińskiemu oraz wszystkim radnym Rady Miasta Krosna - dziękuje Artur Lipiński.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.