Na kamienicy przy ul. Sienkiewicza w Krośnie odsłonięto tablicę upamiętniającą doktora Kamila Bogackiego.
Środowe Obchody Święta Wojska Polskiego w Krośnie rozpoczęły się od odsłonięcia na kamienicy przy ul. Sienkiewicza tablicy upamiętniającej doktora Kamila Bogackiego. Tablicę poświęcił Biskup Pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej ks. Stanisław Jamrozek.

Dr Kamil Bogacki to postać mało znana, nawet w Krośnie, w którym spędził większą część swojego życia. Urodził się w 1884 roku w Korczynie.
Ukończył szkołę w Korczynie i gimnazjum w Rzeszowie, po czym wyjechał do Wiednia, gdzie studiował filozofię i biologię uzyskując tytuł doktora. W 1907 wraz żoną wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Studiował medycynę na uniwersytetach w Cleveland i Princeton gdzie poznał i zaprzyjaźnił się z późniejszym prezydentem USA Thomasem W. Wilsonem. Został też honorowym członkiem Towarzystwa Lekarzy Amerykańskich. Dzięki tej znajomości miał zabiegać o fundusze dla Legionów Polskich i przychylność USA dla sprawy polskiej.

odsłonięcie tablicy dr Bogackiego

Do Polski wrócił potajemnie w 1916 roku. Pełnił służbę w Legionach Polskich. W 1918 Józef Piłsudski mianował dr Bogackiego kierownikiem Komisji Opieki w Ministerstwie Zdrowia i jednocześnie swoim osobistym lekarzem. Po śmierci Piłsudskiego w 1935 zrezygnował z pracy dla administracji państwowej i skupił się na swojej praktyce lekarskiej. Po wybuchu II wojny światowej wrócił do rodzinnego Krosna, w czasie okupacji ratował Żydów i współpracował z Armią Krajową. Po wojnie nadal prowadził praktykę w Krośnie. Zmarł 13 lutego 1959 w Krośnie.

odsłonięcie tablicy dr Bogackiego

W uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej dr Bogackiego wzięła udział jego córka Kamila Bogacka.

Doktor Bogacki jest też patronem mostu na Lubatówce w ciągu ulicy Piłsudskiego. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miejska Krosna w tym roku.