Kpt. Marcin Biedka i mł. asp. Robert Kubit z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie są wśród reprezentantów Polski na XIII Mistrzostwach Świata Strażaków "World Firefighters Games 2018".
World Firefighters Games 2018 to ogólnoświatowe igrzyska strażaków organizowane od 1990 roku. Impreza odbywa się co dwa lata w różnych krajach na całym świecie. Poprzednie edycje odbywały się kolejno w Nowej Zelandii, USA, Australii, Kanadzie, Republice Południowej Afryki, Francji, Nowej Zelandii, Anglii, Chinach, Anglii, Korei Południowej i Australii. Zaplanowane na 2014 rok zawody w USA zostały anulowane.

Impreza gromadzi kilka tysięcy strażaków z kilkudziesięciu krajów a rywalizują oni w ponad 50 dyscyplinach, od tych typowo strażackich po typowo sportowe jak pływanie czy piłka nożna.

W 2018 strażacy z całego świata rywalizować będą w dniach 10 - 17 września w Korei Południowej w mieście Chungju. Wśród reprezentantów Polski i Podkarpacia znalazło się czterech przedstawicieli Sportowego Klubu Pożarniczego "Strażak" w Rzeszowie - dwóch strażaków z Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie st. kpt. Andrzej Szpunar i sekc. Mateusz Telesz oraz dwóch strażaków z Krosna z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej - kpt. Marcin Biedka i mł. asp. Robert Kubit. Będą oni rywalizować w biegowych konkurencjach lekkoatletycznych - biegu przełajowym Cross Country i biegu ulicznym na dystansie 10 km.

Marcin Biedka i Robert Kubit

Mł. asp. Robert Kubit to złoty, srebrny i brązowy medalista drużynowych Mistrzostw Polski Strażaków PSP w Biegach Długodystansowych w roku 2014, 2015, 2016, trzeci w kategorii OPEN oraz pierwszy w kategorii M30 w Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego Strażaków PSP w Krempnej w 2017 r.. Zajął także drugie miejsce w Biegu Niepodległości na 7 km rywalizując o Puchar Przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Region Krosno, trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w biegach długodystansowych w Zręcinie na 8 km w 2018 r. i pierwsze miejsce w biegu Tropem Wilczym w Strzyżowie na 6 km w 2018 r. Kpt. Marcin Biedka to zdobywca m.in. Korony Maratonów Polskich w 2016 r, trzeciego miejsca w biegu Tropem Wilczym w Strzyżowie w 2018 r., drugiego miejsca drużynowo w XIII Pabianickim Półmaratonie w 2018 r. Obaj strażacy wielokrotnie występowali w lokalnych mniejszych biegach zajmując wysokie pozycje.

Marcin Biedka i Robert Kubit

Marzenia podkarpackich strażaków o starcie w Korei Południowej nie mogłyby się spełnić bez sponsorów. Kilkumiesięczne starania zakończyły się sukcesem i dzięki wielu lokalnym firmom i instytucjom udało się zebrać niemałą sumę pozwalającą na wyjazd na Półwysep Koreański. Baner z ich logami zawiśnie w godnym miejscu.

Marcin Biedka i Robert Kubit

We wtorek odbyła się oficjalna odprawa w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. W spotkaniu uczestniczył Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego mł. bryg. Andrzej Marczenia oraz Zarząd SKP "Strażak". Dzisiaj (07.09) strażacy po godz. 14:00 wylecieli z Lotniska Chopina w Warszawie do stolicy Korei Południowej Seulu a dalej już do Chungju.

Trzymamy kciuki za udany start.

Oceń artykuł