Nowa inwestycja, która powstanie w Krościenku Wyżnym zmieni obraz centrum miejscowości. Co znajdzie się w nowoczesnym budynku?
4 maja Gmina Krościenko Wyżne ogłosiła przetarg na "Budowę budynku użyteczności publicznej w Krościenku Wyżnym".

Wójt gminy Krościenko Wyżne Mateusz Liput tłumaczy, że inwestycja podzielona została na dwa etapy. Pierwszy zakłada wykonanie tzw. stanu surowego zamkniętego wraz z instalacją elektryczną, natomiast etap drugi, pozostałe roboty budowlane i wykończeniowe. Termin realizacji inwestycji to 24 miesiące od dnia podpisania umowy z wykonawcą.

- Jeżeli okaże się, że zaplanowane przez nas środki na to zadanie nie wystarczą, wówczas będziemy dążyć do realizacji robót z etapu pierwszego - mówi wójt Mateusz Liput.

Budynek, na którego wykonanie gmina Krościenko Wyżne pozyskała 1,5 mln zł z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ma powstać na działce tuż obok przedszkola samorządowego. W planach, swoje nowe siedziby znajdą tam: Samodzielny Publiczny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Najwyższa kondygnacja ma zostać przeznaczona na działalność kulturalną: pomieszczenie dla orkiestry dętej i kapeli, będące jednocześnie swego rodzaju mini salą widowiskową dla ok. 100 osób.

Projekt budynku w Krościenku Wyżnym
Projekt budynku

Wójt Mateusz Liput zaznacza, że projekt nowego obiektu pod potrzeby ośrodka zdrowia i biblioteki był szczegółowo konsultowany z pracownikami i dyrektorami placówek tak, aby nowe wnętrza były jak najbardziej funkcjonalne i przystosowane do obecnych standardów.

- Mam nadzieję, że nowe pomieszczenia SPG ZOZ pozwolą nam poszerzyć ofertę medyczną dla naszych mieszkańców. Natomiast przeniesienie do nowego budynku biblioteki, orkiestry dętej, kapeli, które obecnie zajmują poddasze budynku Samorządowego Przedszkola, umożliwi utworzenie nowych oddziałów przedszkolnych. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z zamierzeniami, wówczas dotychczasową siedzibę SPG ZOZ, znajdującą się przy ul. Szkolnej, przeznaczymy na mieszkania socjalne oraz utworzenie pomieszczeń na działalność klubu seniora lub dziennego domu dla osób starszych - informuje wójt gminy Krościenko Wyżne.