Co się wydarzyło się w Krośnie i powiecie krośnieńskim w grudniu 20, 15, 10 i 5 lat temu (wybór subiektywny).

2001


Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Krośnie podsumował konkurs kronik jednostek OSP z terenu powiatu krośnieńskiego. Jury, któremu przewodniczył płk Tadeusz Kubit wyróżniło trzy kroniki: OSP Posada Dolna - kronikarz Antoni Szajna, Krościenko Wyżne - kronikarz Jan Żywiec i Odrzykoń - kronikarz Kazimierz Krasowski. Pamiątkowe dyplomy i upominki otrzymali również: Józef Bożek - OSP Chlebna, Lech Maciejowski - Dobieszyn, Paweł Kinelski - Ladzin, Stanisław Krukar - Posada Górna, Janina Niepokój - Suchodół, Marian Opaczyński - Rymanów, Marek Chudy - Potok, Jan Wojtoń - Wróblik Szlachecki, Marek Maciejowski - Żarnowiec.

W grudniu w Komendzie Miejskiej PSP w Krośnie uruchomiono Powiatowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego (PCPR). Powstało ono na mocy porozumienia starosty krośnieńskiego, prezydenta Krosna, dyrektora Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego i komendanta miejskiego PSP w Krośnie. W PCPR dyżur pełnili strażacy oraz dyspozytorka pogotowia ratunkowego. Podczas otwarcia PCPR Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Krośnie przekazano oficjalnie dwa specjalistyczne pojazdy pożarnicze: podnośnik hydrauliczny oraz średni samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem na cztery koła do ograniczania stref skażeń chemicznych. Dokumenty i kluczyki dowódcy JRG bryg. Mirosławowi Szmydowi wręczyli: zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Rzeszowie bryg. Antoni Bernatowski, przedstawiciel komendanta głównego st. kpt. Waldemar Maliński, prezydent Krosna Roman Zimka, starosta krośnieński Jan Juszczak, Stanisław Bochniarz z NFOŚiGW oraz dyrektor Zakładu Robót Górniczych w Krośnie Andrzej Grasela.

Otwarcie Powiatowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krośnie
Otwarcie Powiatowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego i przekazanie samochodów pożarniczych dla JRG PSP w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


2006


13 grudnia w restauracji Jaś Wędrowniczek w Rymanowie odbyło się spotkanie z Michałem Jagiełło - taternikiem, alpinistą, ratownikiem TOPR, wiceministrem kultury, pisarzem i publicystą. W 2006 r. był dyrektorem Biblioteki Narodowej w Warszawie. Podczas spotkania odbyła się między innymi promocja jego książki "Wołanie w górach".

Spotkanie z Michałem Jagiełło w Jasiu Wędrowniczku
Spotkanie z Michałem Jagiełło w Jasiu Wędrowniczku


Prezydent Piotr Przytocki i dwie nowe radne: Anna Bazan i Maria Moskal złożyli ślubowanie podczas II sesji Rady Miasta Krosna. Anna Bazan weszła do Rady Miasta w miejsce Bronisława Barana, który ponownie został zastępcą prezydenta, a Maria Moskal w miejsce Piotra Przytockiego, który już w I turze został prezydentem miasta. Wybrano również dziewięć komisji stałych, w tym Komisja Rewizyjna, na czele której stanął Wojciech Kolanko.

Sesja Rady Miasta Krosna 2006
Sesja Rady Miasta Krosna (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


10 grudnia w hali sportowo-widowiskowej MOSiR w Krośnie odbyło się okolicznościowe spotkanie z okazji 30-lecia istnienia Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Krośnie. Przybyło ponad 300 osób, w tym prezesi klubów, działacze, szkoleniowcy, piłkarze, sympatycy piłki nożnej, władze samorządowe. Życzenia na ręce prezesa OZPN Krosno Jana Ciupki i honorowego prezesa Józefa Kaczora przekazali między innymi posłowie Stanisław Zając, Mieczysław Golba i Marian Daszyk, prezes Podkarpackiego ZPN Kazimierz Greń, prezydent Krosna Piotr Przytocki z zastępcą Bronisławem Baranem, starosta krośnieński Jan Juszczak z przewodniczącym Rady Powiatu Kazimierzem Krężałkiem oraz Jan Domarski.

30-lecie OZPN Krosno
Spotkanie z okazji 30-lecia OZPN w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


W Piwnicy PodCieniami w Krośnie otwarto inauguracyjną wystawę "Wokół świątecznego stołu - tradycje Wieczerzy Wigilijnej". Podczas wernisażu, który odbył się 19 grudnia goście obejrzeli wieczerzę wigilijną przygotowaną przez zespół "Rogowice" z Rogów.

Wokół świątecznego stołu - tradycje Wieczerzy Wigilijnej
Wystawa "Wokół świątecznego stołu - tradycje Wieczerzy Wigilijnej"


29 grudnia w Urzędzie Miasta Krosna zostało zorganizowane świąteczno-noworoczne spotkanie. W jego trakcie nie zabrakło dzielenia się opłatkiem czy kolędowania. Z koncertem kolęd wystąpił zespół "A’ccolada" z Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie.

Spotkanie świąteczno-noworoczne w UM Krosna 2006
Spotkanie świąteczno-noworoczne w UM Krosna


Spotkanie świąteczno-noworoczne w UM Krosna 2006
Spotkanie świąteczno-noworoczne w UM Krosna


Spotkanie świąteczno-noworoczne w UM Krosna 2006
Spotkanie świąteczno-noworoczne w UM Krosna


Stowarzyszenie Inżynierów Techników Rolnictwa uhonorowało Gminną Spółdzielnię "SCh" w Krośnie jako jedyną spółdzielnię w kraju, statuetką "Złotego Kłosa 2006". W 2006 r. przyznano 14 "Złotych Kłosów" w kraju, a krośnieńska GS była jedynym uhonorowanym reprezentantem Podkarpacia. Statuetkę odebrał podczas gali w Warszawie Józef Szajna, prezes Zarządu GS w Krośnie.

Józef Szajna
Prezes Józef Szajna ze statuetką "Złoty Kłos 2006"


W Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie podsumowano kolejną edycję konkursu na najlepiej utrzymane sołectwo i osiedle w gminie Rymanów. W I kategorii zwyciężyły Puławy, w II kategorii Rymanów-Zdrój - Deszno i Głębokie, a w kategorii III Milcza i Osiedle nr 1 w Rymanowie.

Sołtysi i przewodniczący
Sołtysi i przewodniczący zarządów osiedli z organizatorami konkursu i sponsorami


2011


Krosno trzymało certyfikat "Samorządowy lider edukacji" i znalazło się w gronie 68 najlepszych pod względem szkolnictwa gmin w Polsce. Gala finałowa odbyła się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a nagrodę odebrał zastępca prezydenta Krosna Bronisław Baran.

Po raz pierwszy zorganizowano w Krośnie uroczystą galę z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu. Podczas uroczystości, która odbyła się 5 grudnia w RCKP w Krośnie prezydent Piotr Przytocki wraz z zastępca Bronisławem Baranem wręczyli nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu "Zasłużony dla wolontariatu".

Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu w RCKP w Krośnie
Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu w RCKP w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Jan Deptuch, mistrz cukiernictwa, uhonorowany został medalem Prezydenta Miasta Krosna "Za zasługi dla Krosna". Wcześniej uhonorowany był wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003) oraz najwyższym odznaczeniem w rzemiośle Szablą Kilińskiego wręczoną w 2010 r. Pracował również na rzecz lokalnego samorządu. W latach 1990-94 pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Rady Miasta Krosna.

Wręczenie medalu dla Jana Deptucha
Wręczenie medalu "Za zasługi dla Krosna" dla Jana Deptucha (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


2016


Osoby starsze, samotne, niepełnosprawne oraz rodziny, które na co dzień borykają się z różnymi trudnościami z gminy Korczyna wzięły udział w Wigilijnym Spotkaniu Opłatka Maltańskiego w Dworze Kombornia. Ogólnopolska akcja charytatywna "Opłatek Maltański", organizowana jest przez Zakon Maltański w Polsce. Jej misją jest ofiarowanie duchowego i materialnego wsparcia potrzebującym w okresie świąt Bożego Narodzenia. Dwór Kombornia wspólnie z Zakonem Maltańskim i GOPS w Korczynie przy wsparciu Maltańskiej Służby Medycznej, zorganizował wieczerzę wigilijną dla 160 osób. Było to jedno z 29 miejsc w Polsce, gdzie zorganizowano takie spotkanie.

Opłatek Maltański w Dworze Kombornia w 2016 roku
Wigilijne Spotkanie Opłatka Maltańskiego w Dworze Kombornia (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.