Muzeum w Żarnowcu realizuje w latach 2021-2022 zadanie pn. "Konserwacja kolekcji darów jubileuszowych Marii Konopnickiej" - w ramach programu Wspieranie działań muzealnych Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Celem projektu jest zabezpieczenie części unikatowej kolekcji darów jubileuszowych Marii Konopnickiej, ofiarowanych autorce "Roty" w 1902 i 1903 roku z okazji 25-lecia pracy literackiej - od różnych instytucji, towarzystw i osób prywatnych z Polski i z zagranicy.

W ramach zadnia poddane zostaną konserwacji 103 obiekty (spośród 271), w tym: 54 adresów hołdowniczych, 17 dyplomów członka honorowego (obiekty z papieru z elementami skórzanymi i metalowymi opraw), 26 obiektów z tkanin (25 szarf i oprawa dyplomu) i 7 mebli drewnianych Marii Konopnickiej.

Projekt uwzględnia również digitalizację zakonserwowanych muzealiów, które zaprezentowane zostaną na wystawie czasowej oraz udostępnione na muzealnych stronach internetowych.

Konserwacja obiektów będzie zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Plakat Konserwacja kolekcji darów jubileuszowych Marii Konopnickiej

Program


28 grudnia 2021 r. - zakończenie pierwszego etapu konserwacji 56 muzealiów, w tym 30 obiektów z papieru (adresy hołdownicze i dyplomy członka honorowego) oraz 26 obiektów z tkanin (szarfy
i oprawa dyplomu).

10 stycznia - 7 października 2022 r. - realizacja drugiego etapu konserwacji 47 muzealiów, w tym 40 obiektów z papieru (adresy hołdownicze i dyplomy członka honorowego) i 7 mebli drewnianych Marii Konopnickiej) oraz digitalizacja zakonserwowanych obiektów.

8 października 2022 r., godz. 17:00 - otwarcie wystawy czasowej "Dary Jubileuszowe Marii Konopnickiej", połączone z prezentacją multimedialną ukazującą efekty konserwacji obiektów
w ramach zadania. Wystawa udostępniona będzie w Muzeum w Żarnowcu od 8 października do 6 listopada 2022 r. oraz w formie online na muzealnej stronie internetowej i Facebooku.

Portal terazKrosno.pl objął patronat medialny nad realizacją tego przedsięwzięcia.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.