Zobacz, jak będzie wyglądał nowy most na Wisłoku w Krościenku Wyżnym. Umowę na jego budowę podpisano 12 stycznia.
Gmina Krościenko Wyżne rozpoczyna realizację nowej kosztownej inwestycji - rozbudowy ul. Mostowej wraz z rozbiórką i budową mostu na rzece Wisłok w Krościenku Wyżnym.

- Wśród wielu udogodnień, jakie niesie ta inwestycja, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego na ul. Mostowej. Poszerzenie istniejącej jezdni, a także budowa chodnika oraz utworzenie na moście jezdni dwukierunkowej zapewnia możliwość jednoczesnego, bezkolizyjnego i bezpiecznego przejazdu przez most pojazdów w przeciwnych kierunkach. Aktualnie nie jest to możliwe, utrudniony też jest przejazd służb ratowniczych - powiedział wójt gminy Krościenko Wyżne Mateusz Liput podczas podpisania umowy na budowę nowego mostu, które odbyło się 12 stycznia br. w sali domu ludowego.

Wójt zwrócił też uwagę, że przeprowadzona analiza wykazała, iż obecnie istnieje bezpośrednie zagrożenie dla konstrukcji mostu. Naturalny poziom wód powodziowych przewyższa spód konstrukcji dźwigara przęsła środkowego o około 11 centymetrów.

Most w Krościenku Wyżnym przy ulicy Mostowej
Obecny most zostanie rozebrany

Inwestycja będzie realizowana dzięki wsparciu Rządowego Funduszu Polski Ład. Gmina Krościenko Wyżne otrzymała na to zadanie dofinansowanie w wysokości 95 procent wartości kosztorysowej inwestycji, czyli ponad 7,67 mln zł. Wkład własny gminy to 5 procent.

Podpis pod umową na wykonanie zadania złożyli wójt Mateusz Liput i Marcin Wątróbski z firmy Remost z Dębicy, która będzie realizowała tą inwestycję. Nowy most zaprojektowało Biuro Inżynierskie MOSTRES z Rzeszowa.

- Głównym elementem tego zadania jest budowa nowego mostu, ale wybudowany zostanie też odcinek drogi na długości około 230 metrów. Nowa konstrukcja będzie wyniesiona tak, aby wody powodziowe nie zagrażały już obiektowi. Most będzie miał około 44 metry długości, z dwoma pasami ruchu oraz wymiarowy chodnik po jednej stronie. W ramach inwestycji jest również przewidziane dwuodcinkowe umocnienie Wisłoka tak, aby brzegi nie były rozmywane w obrębie mostu - powiedział Damian Kaleta z Biura Inżynierskiego MOSTRES z Rzeszowa.

Wizualizacja nowego mostu w Krościenku Wyżnym
Wizualizacja nowego mostu

Marcin Wątróbski z firmy Remost poinformował, że prace rozpoczną się prawdopodobnie w lutym 2022 roku. Zgodnie z podpisaną umową, wykonawca ma 15 miesięcy na realizację inwestycji.

- Będziemy chcieli jednak prace zakończyć i oddać most do użytku jeszcze w tym roku, by mieszkańcy odczuwali trudności związane z tym zadaniem jak najkrócej. Dużo będzie zależało od warunków pogodowych - powiedział Marcin Wątróbski.

Uczestnicząca w podpisaniu umowy Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej pogratulowała władzom gminy Krościenko Wyżne determinacji w realizacji zamierzeń i planów inwestycyjnych, które poprawiają jakość życia i bezpieczeństwo mieszkańców.

Uczestnicy uroczystości w Krościenku Wyżnym

W spotkaniu uczestniczyła też wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, Seweryn Myśliwiec - przedstawiciel posła Piotra Babinetza, wiceprzewodniczący Rady Gminy Krościenko Wyżne Eugeniusz Such oraz wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik, który przekazał kolejne dobre wiadomości dla mieszkańców gminy.

- Powiat Krośnieński otrzymał dofinansowanie na zadanie inwestycyjne związane z poprawą bezpieczeństwa pieszych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Do realizacji zostało zakwalifikowanych 15 przejść dla pieszych na terenie całego powiatu. W Krościenku Wyżnym powstaną dwa wynoszone przejścia dla pieszych - na ul. Kasztanowej w pobliżu Zielonego Koszyka i na ul. Północnej w rejonie sklepu Groszek. Całkowity koszt tych dwóch inwestycji to 151 tysięcy złotych - powiedział wicestarosta Andrzej Guzik.

Budowa mostu to jedno z dwóch strategicznych zadań przyjętych do realizacji w gminie w latach 2021-2023. Pierwszym jest rozpoczęta w licu ubiegłego roku budowa budynku użyteczności publicznej w Krościenku Wyżnym.

~Siekiernik

12-01-2022 18:43 39 52

Szacun
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.