11 maja odbył się wernisaż wystawy prac fotograficznych Artura Michelisa w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej prezentowane są prace fotograficzne Artura Michelisa, artysty fotografa i kreatora mody z Krosna. Otwarcie wystawy zatytułowanej "Wielowątkowość w kadrach" odbyło się w środę (11 maja) Ekspozycja czynna będzie do 4 czerwca br.

W Saloniku Artystycznym KBP artysta pokazuje blisko 40 fotografii. Stanisław Wójtowicz w folderze do wystawy, w szkicu "Okno i lustro. Fotografie Artura Michelisa" o prezentowanych pracach pisze m.in.:

- Każda epoka charakteryzuje się formami obrazowania wynikającymi z aktualnych poszukiwań twórczych, pojawiania się i rozwoju nowych technologii tworzenia oraz przekazu obrazów. W konsekwencji rozwoju mediów poszczególne technologie obrazowania kształtują nowy typ zachowań odbiorców oraz wpływają na nowy porządek widzenia. W przeszłości obrazy wzbudzały respekt, kontrolowały religijną i społeczną rzeczywistość, jako autorytety kształtowały zbiorową świadomość, stanowiły analogie i odniesienia do świata realnego lub ilustrowały sferę wyobraźni autora. Wynalezienie fotografii sprawiło, że obok obrazów symbolicznych (malarstwo, rzeźba) powstawać zaczęły obrazy mimetyczne. W XX wieku fotografia stała się demokratycznym medium w rękach coraz większej rzeszy ludzi, a obecnie w ciągu roku powstaje około dwóch bilionów (!) zdjęć. Co sprawia, że niektóre przyciągają uwagę skuteczniej od innych?

- Satysfakcjonującą odpowiedź znajdziemy oglądając fotografie Artura Michelisa prezentowane na kolejnej po pierwszej indywidualnej wystawie jego prac w 2018 roku w Saloniku Artystycznym KBP. Profesjonalne przygotowanie, ugruntowane zainteresowania i oryginalne źródła inspiracji sprawiają, że ich autor nie jest ofiarą bezwarunkowej potrzeby rejestrowania i kolekcjonowania wizualnych pamiątek. Jest raczej sprawcą, zdolnym pochwycić w ramy kadru i zapisać w światłoczułej materii obraz obiektu czy zdarzenia jako neutralny obserwator rzeczywistości, dokonujący wyboru jej fragmentu i utrwalenia go. Za pomocą promieni światła oraz mechaniczno-optycznego narzędzia notuje otaczające go ślady, które powstają jako zdeterminowane przez naturalne warunki wizualne odzwierciedlenia otaczającego świata. Jest reżyserem, który oddaje kadr - scenę we władanie obiektów i medium światła.

Podczas wernisażu Artur Michelis mówił nie tylko o swoich pracach fotograficznych, ale również o zainteresowaniach modą i stylizacjami w trendzie eko. Zaprezentował też jeden projekt pochodzący z "kolekcji krośnieńskiej".

Wystawę prac Artura Michelisa otworzyła Bogusława Bęben, Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie. W wernisażu uczestniczyła też Ewa Gorczyca-Kwilosz, Wicedyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. I.J. Paderewskiego w Krośnie. Obecni byli również miłośnicy sztuki oraz przyjaciele i znajomi artysty.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.