Urząd Gminy w Korczynie poinformował o pierwszych decyzjach mających związek planowanymi oszczędnościami w zużyciu energii. Rząd zobligował samorządy do wprowadzenia oszczędności w tym zakresie.
We wrześniu 2022 roku Krośnieński Holding Komunalny, który zrzesza 419 podmiotów, rozstrzygnął przetarg na zakup energii elektrycznej w celu jej zabezpieczenia dla wszystkich członków, w tym również dla Gminy Korczyna, należących do grupy zakupowej. Od stycznia 2023 roku ceny energii elektrycznej dla obiektów i budynków wzrosną o 544% oraz o 498% dla oświetlenia ulicznego. Z kolei cena gazu ziemnego również wzrosła od początku 2022 roku o 384%.

W związku z tym gospodarka energetyczna gminy Korczyna została poddana szczegółowej analizie, a wójt odbył szereg spotkań z kierownikami poszczególnych jednostek organizacyjnych, sołtysami wsi, administratorami mienia gminnego oraz radnymi Rady Gminy. Miały one na celu wypracowanie działań służących oszczędności zużycia energii.

Urząd Gminy w Korczynie poinformował, że z szeregu przedstawionych rozwiązań beznakładowych zdecydowano o skróceniu godzin świecenia lamp ulicznych do godziny 21:00, niewłączaniu lamp w godzinach porannych, zrezygnowano z instalowania świątecznej iluminacji świetlnej. W zakresie działań inwestycyjnych, służących oszczędzaniu energii zadecydowano o kontynuowaniu instalowania alternatywnych źródeł energii oraz termomodernizacji w budynkach będących w zarządzie gminy, w miarę posiadanych środków budżetowych. Sukcesywnie będą również wymieniane oprawy świetlne uliczne na energooszczędne.

W dalszym ciągu rozpatrywane są inne działania służące oszczędzaniu energii, ale jak podkreśla wójt, takie, które pozwolą na realizację najważniejszych zadań własnych gminy.

We wrześniu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że administracja rządowa, ale także administracja samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. już od 1 października 2022 r.

~Korczynianka

17-10-2022 21:18 6 4

Takie przedsięwzięcie należy wykonać wszędzie, urzędy i szkoły oświetlone a na ulicach gdzie światło jest gaszone o 21 ludzie się przewracają , moze gasić co 2 lampę i wszędzie bo jesteśmy wszyscy obywatelami polskimi. Do kiedy tak ma być. Teraz żyjemy w epoce kamienia łupanego
Odpowiedz

~adam

06-10-2022 14:24 7 7

czyli wszystko na złość Władimirowi , wracamy do lamp naftowych i chrustu , a nie przepraszam lampy naftowe nie bo nafta droga
Odpowiedz

~Borat

06-10-2022 12:49 5 13

Może by tak zacząć od siebie - gmina czynna do 15:30 a światło do 22:00 w każdym oknie (każdej gminie) to pracują na dwie zmiany (nic mi na ten temat nie wiadomo) bo jak przyj dzież o 15:30 to "zderzysz się z drzwiami". O ogrzewaniu to już nie wspominam bo to że jest z 23'C to lekko + niektórzy pracownicy mają grzejniki elektryczne między nogami lub obok siebie (to w każdym urzędzie lub placówce budżetowej) ma miejsce.
Odpowiedz

~skapiec

06-10-2022 01:02 3 2

Ja proponuje zeby czytajacy wieczorem ksiazki przy przewracaniu kartki gasili swiatlo .
Odpowiedz

~Korczyniak

05-10-2022 19:58 8 12

Ja jeszcze proponuję, żeby w szkołach na noc wyłączać wszystkie światła i zakręcać ogrzewanie.
Ulice ciemne gdzie ludzie chodzą, a pusty budynek oświetlony...
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.