1 stycznia weszły w życie unijne przepisy nakazujące informowanie klientów, jaka była najniższa cena danego towaru w ostatnich 30 dniach przed obniżką. Na półkach sklepowych pojawiły się cenówki z trzema cenami.
Sieci handlowe dostosowują się do unijnych przepisów, jakie weszły w życie od 1 stycznia 2023 roku. Ich zadaniem jest ukrócenie fikcyjnych promocji i obniżek cen. Sprzedawcy mają obowiązek informowania klienta, jaka była najniższa cena danego towaru w ostatnich 30 dniach przed obniżką.

Dla klientów oznacza to, że na cenówkach powinny znaleźć trzy ceny danego towaru.

- Każdy przedsiębiorca, który ogłasza promocję lub wyprzedaż, będzie musiał podawać oprócz aktualnej ceny - także najniższą z 30 dni poprzedzających obniżkę. W przypadku produktów szybko psujących się, z krótką datą przydatności do spożycia - sprzedawca ma uwidaczniać aktualną cenę i tę sprzed pierwszego zastosowania obniżki, natomiast w przypadku produktów będących w ofercie przedsiębiorcy krócej niż 30 dni - najniższą cenę od rozpoczęcia sprzedaży do wprowadzenia obniżki. Nie ma takiego obowiązku, jeśli przedsiębiorca zwyczajnie obniża cenę regularną, bez ogłaszania promocji lub wyprzedaży - informuje UOKiK.

Nowe zasady dotyczą nie tylko sklepów stacjonarnych, ale też internetowych. Sieci handlowe wprowadziły również zmiany w swoich gazetkach promocyjnych podając przy produktach trzy ceny, co wprowadziło niemałe zamieszanie wśród klientów poszukujących aktualnych promocji.

~Krysia

05-01-2023 09:49 10 9

No troszkę ci co przeliczają cenę/kg będą mądrzejsi a ci co tego nie robią nawet tego cienkopisu nie zobaczą.Jeszcze sklep powinien informować w formie 1x2 pod pułkami że: cena którą widnieje pod towarem lub nad towarem jest cena którą płacimy przy kasie, a nie jak teraz robienie zakupów z kalkulatorem jest nic nie warte bo przy kasie okazuje się 10% drożej.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.