Krosno Zero emission path (ścieżka zerowej emisyjności) to koncepcja, w ramach której do 2040 roku Krosno miałoby się stać niezależne energetycznie i neutralne klimatycznie.
Jednym z punktów koncepcji inwestycyjnej dotyczącej transformacji energetycznej Krosna ma być diagnoza zapotrzebowania mieszkańców i ich gospodarstw domowych na energię. Pozwoli to określić jaki procent domów wymaga modernizacji, ilu spośród mieszkańców jest wyposażonych w odnawialne źródła energii jak fotowoltaika, czy ogrzewa domy przy wykorzystaniu nowych technologii jak np. pompy ciepła.

- Aby było możliwe określenie zapotrzebowania miasta na energię, a w dalszej kolejności zaplanowanie niezbędnych inwestycji, które pomogą Krosnu dojść do samowystarczalności energetycznej, konieczne jest zbadanie obecnego stanu domów w mieście. Budynki prywatne stanowią dużą część Krosna. Dlatego prosimy mieszkańców o informacje dotyczące ich gospodarstw domowych. Przygotowaliśmy anonimową ankietę, która ma w tym pomóc - tłumaczy Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

Niezależnie od tego badane są budynki użyteczności publicznej: szkoły, przedszkola, budynki miejskie. Pozwoli to uzyskać całościowy obraz Krosna.

W anonimowej ankiecie mieszkańcy domów jednorodzinnych i wielorodzinnych proszeni są o wskazanie wielkości gospodarstwa domowego, sposobu ogrzewania budynku oraz planowanych inwestycji - docieplenia, wymiany okien, instalacji paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych czy pompy ciepła.

W latach 2017-2020 Krosno pozyskało ponad 8,4 mln zł w ramach tzw. "projektów parasolowych" dofinansowanych z Unii Europejskiej i udzieliło mieszkańcom dotacji na montaż paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła, kotłów na biomasę oraz kotłów gazowych. Skorzystało z tego wtedy blisko 700 rodzin.

- Wypełnienie ankiety zajmuje kilka minut. A jest dla nas bardzo ważne, W dalszej perspektywie czasowej dane statystyczne, które uzyskamy od mieszkańców, mogą pozwolić nam starać się o granty, którymi będziemy mogli wesprzeć mieszkańców w ich inwestycjach, podobnie jak zrobiliśmy to w ubiegłych latach - dodaje Tomasz Soliński.

Protest przeciwko budowie dużych farm fotowoltaicznych w gminie Miejsce Piastowe
Wstępny opis koncepcji wskazuje, że obok modernizacji obiektów użyteczności publicznej, będzie można podejmować działania, aby ze wsparcia mogli skorzystać również mieszkańcy. Magistrat przewiduje, że koncepcja pozwoli starać się o dofinansowanie na docieplenia budynków, wymianę stolarki coraz na modernizację instalacji wewnętrznych: elektrycznej i C.O. Ponadto możliwe ma być dofinansowanie do hybrydowych instalacji grzewczych, czyli pompy ciepła zasilanej fotowoltaiką wraz z zasobnikiem ciepła.

W ramach przedsięwzięcia ekspert wyłoniony przez miasto może wykonać analizę energetyczną ok. 60 gospodarstw domowych.

Szczegółowych informacji udziela Wydział Komunalny, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami Urzędu Miasta Krosna, ul. Bieszczadzka 5, e-mail: gk@um.krosno.pl, tel.: 13-47-43-629. Ankietę można pobrać poprzez stronę internetową miasta Krosna.

~Olp

09-02-2023 17:08 2 9

Od kiedy ekoterroryści zaczną jeździć na osiołkach świecić lampą naftową i ogrzewać się w zimie od słońca ? Powinni dać przykład.
Odpowiedz

~Ja

09-02-2023 14:44 2 4

~Joy "niezależne energetycznie i neutralne klimatycznie" Gdzie tu mowa o minimalizacji? Niezależne energetycznie, czyli nie pobierające energii ze źródeł położonych poza Krosnem. Neutralne, czyli nie zanieczyszczające środowiska więc odpada choćby elektrownia węglowa, czy gazowa. To może atomowa?
Odpowiedz

~Inteligętny

09-02-2023 09:23 3 8

Ile będziemy płacić za to "zero emisyjności" w rachunkach? A nad Krosnem założą kulę kopułę ochroną przed zanieczyszczeniami z innych miejscowości i ogólnie ze świata?
Odpowiedz

~joy

09-02-2023 09:08 7 2

~Ja w OZE nie chodzi oto aby wyłącznie się na nich opierać tylko produkować zielona energie kiedy to jest możliwe aby minimalizować produkcje energii chociażby w elektrowni węglowej - słowo klucz MINIMALIZOWAC a nie rezygnować
Odpowiedz

~agenda

08-02-2023 19:47 2 11

Tak Europa popełnia zbiorowe samobójstwo. Ciekawe co potem zrobią ze zużytymi bateriami, akumulatorami, panelami słonecznymi? Czysta ekologia, rzeczywiście. Szwecja też taka zielona i ekologiczna a zeszłej zimy kupowali od nas prąd.
Odpowiedz

~Ja

08-02-2023 14:20 2 15

Ciekawe skąd wezmą prąd w nocy i przy bezwietrznej pogodzie?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.