W 2022 r. produkowana w Elektrociepłowni Krosno energia cieplna w 86% pochodziła z biomasy, czyli z ekologicznego paliwa odnawialnego, a w ok. 14% z miału węglowego, który był paliwem, wykorzystywanym w okresie bardzo niskich temperatur.
Energia produkowana w Elektrociepłowni Krosno dystrybuowana jest do ok. 19 tys. krośnian, mieszkańców większości budynków wielorodzinnych w mieście, a także do obiektów handlowo-usługowych oraz placówek kulturalnych i oświatowych.

elektrociepłowania krosno biomasa

W 2022 r. krościeńska elektrociepłownia pracowała w oparciu o blok kogeneracyjny ORC, wybudowany w 2020 r. kocioł biomasowy oraz kotły na miał węglowy. Głównym źródłem produkcji ciepła systemowego dla mieszkańców Krosna i odbiorców instytucjonalnych, przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej, były instalacje biomasowe wykorzystujące zrębki drewna, które w 2022 r. wyprodukowały łącznie 237 391,340 GJ, tj. ok. 86% ogółu energii cieplnej. Z miału węglowego w ub. roku elektrociepłownia wyprodukowała 38 697,820 GJ, czyli ok. 14% całej energii cieplnej.

Do produkcji energii cieplnej w 2022 r. Elektrociepłownia Krosno zużyła ponad 34 tys. ton biomasy i ok. 2,6 tys. ton miału węglowego. Ponad 530 ton wykorzystanej biomasy pochodziło z własnej produkcji spółki, tj. z gałęzi dostarczonych do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie.

W minionym roku producentów i odbiorców ciepła systemowego dotknęły znaczące wzrosty cen paliw, w przypadku Elektrociepłowni Krosno - biomasy i miału węglowego. W 2022 r. średnia cena biomasy wzrosła o ok. 155% w porównaniu do cen z roku 2021, a średnia cena miału węglowego o ok. 93%.

- Ten drastyczny wzrost cen odczuliśmy wszyscy, nasza spółka i odbiorcy ciepła produkowanego i dostarczanego przez Elektrociepłownię Krosno. W obliczu realnego zagrożenia dostępności paliw, w sezonie grzewczym znacząco zwiększyliśmy zapasy tak, aby zagwarantować ciągłość produkcji energii cieplnej - powiedział Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Elektrociepłownia Krosna z zapasami biomasy i węgla. Czy nie zabraknie w zimie?
W 2022 r. rozbudowana została także miejska sieć ciepłownicza. Długość sieci obsługiwanej i zarządzanej przez Elektrociepłownię Krosno na koniec roku 2022 wynosiła blisko 36 km, w tym 81%, tj. ponad 29 km, to sieć preizolowana.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.