Dr nauk med. Dariusz Sobieraj, ordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie poprowadził w Brzozowie konferencję "Urologia na miarę XXI wieku".
Organizatorem konferencji, która odbyła się w sobotę (4 marca) w sali kina Sokół w Brzozowie był Uniwersytet Trzeciego Wieku w Brzozowie przy współpracy Stowarzyszenia EURO-SAN.

Prowadzący konferencję dr. nauk medycznych Dariusz z Sobieraj przypomniał, że pierwszą biopsję fuzyjną prostaty na Podkarpaciu przeprowadził w szpitalu w Krośnie zespół pod kierunkiem dra. n. med. Andrzeja Lewickiego, operatora z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.

- W chirurgicznym leczeniu raka prostaty wprowadzane są nowoczesne metody z użyciem robota DaVinci, który dostępny jest w Rzeszowie. Mam nadzieję, że może jakiś dobry robot urologiczny będzie kiedyś dostępny w naszym krośnieńskim szpitalu - powiedział dr nauk med. Dariusz Sobieraj.

Nowoczesny laser na krośnieńskiej urologii
Podczas spotkania sprawy związane z problemami zdrowotnymi omówili lekarze urolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.

Lek. Mateusz Borek przypomniał, że jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych jest kamica.

- Jej występowaniu sprzyjają miedzy innymi przebywanie w gorącym klimacie, stany odwodnienia, niedostateczna podaż płynów, nadmierna podaż wapnia i szczawianów, niezmienne diety bogato białkowe, długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, praca na przykład hutników w suchym i gorącym środowisku - powiedział Mateusz Borek.

Lek. Kacper Krawczak zwrócił uwagę, że sygnałem dla mężczyzna do pójścia do urologa powinny być objawy związane z gromadzeniem moczu w pęcherzu, a wśród nich częstomocz dzienny, nykturia, czyli dolegliwość, która przynajmniej dwukrotnie w trakcie nocy zmusza do wybudzenia ze snu w celu oddania moczu, pomimo wcześniejszego opróżnienia pęcherza moczowego, parcie naglące i nietrzymanie moczu z powodu parć naglących, słaby lub strumień moczu, przerywany strumień moczu, czy trudności z rozpoczęciem oddawania moczu.

Nowotwory gruczołu krokowego są druga co do częstotliwości przyczyną chorób nowotworowych. Stanowią 13-14 proc. zachorowań, czyli ponad 11 tysięcy przepadków rocznie, w tym około 80 procent po osiągnięciu 60 roku życia.

- Do tego nowotwory gruczołu krokowego powodują około 8 proc. zgonów mężczyzn. Nie można na ten temat milczeć, gdyż trend zachorowalności wykazuje gwałtowny wzrost. Największy jest po 75 roku życia - wynosi 60 procent - podkreślił lek. Michał Szczęch.

Krwiomocz - bardzo poważna sprawa. Tydzień Urologiczny w Krośnie
Zdaniem lekarzy specjalistów, aby chronić układ moczowy, w tym prostatę przez chorobami warto spożywać preparaty naturalne lub suplementy diety z palmy sabałowej, ekstrakt z owocu granatu, pestki dyni i wierzbownicy drobnokwiatowej, żeń-szeń. Ponadto mikroelementy zawierające cynk, selen, mangan, chrom, molibden i miedź oraz witaminę D.

Na zakończenie konferencji "Urologia na miarę XXI wieku" prezes zarządu Uniwersytet u Trzeciego Wieku w Brzozowie Ewa Toczek wręczyła krośnieńskim lekarzom dyplomy z podziękowaniem.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.