Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu poinformował o ciekawym odkryciu w budynku przy ul. Rynek 15 w Krośnie.
Na parterze budynku przy ul. Rynek 15 w Krośnie, po usunięciu wtórnej zabudowy, ujawniono XVIII-wieczny drewniany strop belkowy.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu poinformował, że na jednej z belek zachowała się inskrypcja: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus 1788 (rysunek hostii) 11 Lipiec. Na wieki. Amen".

- Strop ten w chwili obecnej nie pełni funkcji konstrukcyjnej, w trakcie przebudowy kamienicy w drugiej połowie XX-wieku, wykorzystano go jako szalunek dla nowego stropu żelbetowego. Belki odkrytego stropu dodatkowo zostały podparte stalowym podciągiem wspartym na ścianie zewnętrznej budynku i na słupie przy ścianie wewnętrznej - czytamy w komunikacie WUOZ w Przemyślu.

Docelowo strop zostanie zachowany, poddany pracom konserwatorskim i będzie eksponowany.

~janek

30-04-2024 21:51 3 2

@Jola ale ty mądra jesteś, aż mnie gdzieś ściska
Odpowiedz

~Jola

29-04-2024 10:40 10 5

Amerykanie i Chińczycy lecą w kosmos lub wymyślają kosmiczne wynalazki a konserwator cieszy się że znalazł znalazł kilka starych desek. W każdej starej chacie taki strop jest - powtarzam w każdej, siedzi tyle kornika że te deski nadają się co najmniej na wystawę i strop z nich jest nijaki. Dobrze że przed wojną nie było konserwatorów zabytków bo dzis mieszkalibyśmy w lepiankach z błota i słomy.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.