Podczas prac badawczo-konserwatorskich we wnętrzu XVIII-wiecznej plebanii rzymskokatolickiej w Rymanowie natrafiono na warstwy malarskie z XVIII i XIX wieku.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu poinformował o pracach badawczo-konserwatorskich przy nawarstwieniach ściennych w dwóch pomieszczeniach reprezentacyjnych XVIII-wiecznej plebanii rzymskokatolickiej w Rymanowie.

plebania prace konserwatorskie

Przed przystąpieniem do prac na sklepieniu jednego z pomieszczeń zachowane były malowidła krajobrazowe Władysława Lisowskiego wykonane w 1934 r.
W toku przeprowadzonych badań odkrywkowych natrafiono na starsze warstwy malarskie pochodzące z dwóch okresów czasowych, z końca XVIII w. i 2 poł. XIX w.

- Dekoracje te kolidowały z sześcioma pejzażami autorstwa Lisowskiego. Podjęto wówczas decyzję o transferze najmłodszych malowideł, co dało realną szansę wyeksponowania i poszanowania wszystkich warstw malarskich. Malowidła Lisowskiego zdjęto bez tynku, metodą strappo i przeniesiono je do sąsiedniego pomieszczenia z bliźniaczym sklepieniem. Po transferze wykonano konserwację i aranżację odsłoniętych starszych dekoracji - czytamy w informacji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

plebania rymanów

Z powodzeniem udało się wyeksponować równolegle partie obu polichromii, a właściwa aranżacja znacznie podniosła jakość estetyczną wnętrza. Pejzażowe malowidła również poddano konserwacji już na nowym podłożu oraz wykonano dla nich nowe ramowe obramienia.

- Działania te, choć niezwykle złożone technologicznie i czasochłonne, doprowadziły do poszanowania wielu nawarstwień historycznych i zachowania ich dla następnych pokoleń - informuje WUOZ w Przemyślu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.