Cerkiew greckokatolicka, obecnie kościół filialny pw. MB Opieki w Chyrowej, wzniesiona została prawdopodobnie w 1780 r., o czym świadczy data "21 czerwca 1780" w nadprożu portalu zachodniego zapisana łaciną i cyrylicą.
Cerkiew w Chyrowej jest przykładem budowli sakralnych wznoszonych na zachodniej i środkowej Łemkowszczyźnie, które klasyfikowane są jako cerkwie typu północno-zachodniego, tzw. wariant młodszy. Wzniesiona została prawdopodobnie w 1780 r.
Według niektórych badaczy starszą częścią cerkwi datowaną na rok 1707 lub 1770 są murowane z kamienia prezbiterium i zakrystia.

- W latach 80-tych XVIII w. do wnętrza świątyni wprowadzono okazały ikonostas, wraz z nastawą ołtarza głównego, która jest jednokondygnacyjna ze zwieńczeniem, posiada w strefie środkowej cenną ikonę w typie Hodegetrii, powstałą najpóźniej w końcu XVII w. Ołtarz bogaty jest w ornamentykę snycersko-rzeźbiarską, typową dla późnego baroku. Zwraca uwagę złoconym i srebrzonym detalem snycerskim. Pozostałe zachowane elementy wyposażenia dawnej cerkwi datuje się na koniec XVIII w. lub przełomu XIX i XX w. Są one przykładem sztuki lokalnych warsztatów - czytamy na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu, Delegatura w Krośnie.

Godnym uwagi jest architektoniczny ołtarzyk boczny z przedstawieniem szeroko rozpowszechnionego w sztuce wschodniej typu ikonograficznego "Matki Bożej Pokrow". Polichromia pokrywająca pozorną ośmioboczną kopułę, jak również ściany prezbiterium pochodzi z końca XVIII w.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.