Posłuchaj:

Blisko dwa kilometry drogi, ścieżka rowerowa, dwa ronda i droga serwisowa połączą Krosno z drogą ekspresową S19. Umowę z wykonawcą, czyli konsorcjum firm: RBDiM w Krośnie - lider i PRID w Krośnie podpisał 29 grudnia prezydent Piotr Przytocki.
Projektowana droga będzie miała około 1,9 km długości i rozpocznie się od skrzyżowania ul. Sikorskiego z ul. Dywizjonu 303 do drogi krajowej nr 19, przebiegając przez Strefę Inwestycyjną Krosno 2. Będzie to droga klasy GP o nośności KR5 z chodnikiem i ścieżką rowerową, dwoma skrzyżowaniami w formie dwóch rond turbinowych, drogą serwisową oraz wyposażeniem technicznym dróg.

Jest to kolejna strategiczna inwestycja włączająca miasto Krosno w planowaną drogę S19.

- W perspektywie chcielibyśmy, aby ten łącznik został włączony w planowaną tzw. obwodnice Miejsca Piastowego i tym samym Krosno bezpośrednio włączone w drogę S19 - zaznaczył Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

Władze miasta Krosna podkreślają też, że nowe miejsca pracy, które powstaną w Strefie Inwestycyjnej Krosno 2, będą służyć nie tylko mieszkańcom Krosna, ale i okolicznych gmin, czy powiatów.

- Zainteresowanie terenami inwestycyjnymi tutaj jest już bardzo spore. Ciągle mamy zapytania, kiedy ten obszar zostanie uzbrojony w niezbędną infrastrukturę, w tym drogi i sieci podziemne. Są zainteresowani zarówno obszarem kilkudziesięciohektarowym, jak i mniejszymi działkami. Liczymy, że sama infrastruktura podziemna to kolejne kilkadziesiąt milionów, które trzeba będzie tutaj zainwestować - powiedział prezydent Piotr Przytocki.

Podpisanie umowy w Krośnie

Umowę na budowę połączenia drogowego Krosna z S19 - etap II podpisano 29 grudnia br. w Urzędzie Miasta Krosna. Podpisali ją prezydent Piotr Przytocki i zastępca Tomasz Soliński, a w imieniu wykonawcy, czyli konsorcjum firm Rejon Budowy Dróg i Mostów w Krośnie - lider i Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie - partner, Andrzej Zygar, prezes RBDiM.

Cała inwestycja jest w trybie zaprojektuj i wybuduj. Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie dokumentacji, uzyskanie wszelkich niezbędnych opinii, warunków technicznych, uzgodnień, pozwoleń, zezwoleń oraz wybudowanie prawie dwukilometrowego odcinka.

- Bardzo nam zależało na wygraniu tego przetargu w Krośnie, tym bardziej że podpisaliśmy już wcześniej umowę na realizację pierwszego etapu. Cała inwestycja jest więc w jednych rękach, co bardzo dobrze wpłynie na realizację prac w terenie - powiedział prezes Andrzej Zygar.

Wartość zadania to prawie 46,5 mln zł. Miasto Krosno na tą inwestycję uzyskało promesę w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wysokości 30 mln zł. Planowany termin zakończenia robót to grudzień 2026 r.

Umowa na budowę łącznika Krosna z S19 podpisana
Uczestniczący w podpisaniu mowy Piotr Olszówka, dyrektor ds. rozwoju relacji społecznych Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie podkreślił, że jest pod dużym wrażeniem, że włodarze miasta Krosna podejmują tak odważne decyzje, nawet kosztem zwiększenia własnego udziału, które mają w przyszłości przynieść niewspółmiernie większe efekty.


~Kolo

01-01-2023 10:56 3 2

To jest droga która będzie łączyć Krosno z drogą krajową nr 19 a nie z drogą ekspresową nr 19.
Węzeł Krosno na drodze S19 jest jakieś 2,5 km na północ od tej drogi
Odpowiedz

~donel

29-12-2022 22:21 7 8

Krosno miasto emerytow i rencistow.
Odpowiedz

~artur

29-12-2022 18:02 11 9

A po co do takiego wyludniającego się grajdołu galicyjskiego jakim jest Krosno potrzebny łącznik z S19. Krosno to już nie "miasto szkła", a "miasto rond - elków". Po tych "gigantycznych" rondach wielkości kapelusza jeżdżą same e-"L"-ki.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.