Wystartowała kolejna edycja programu "Poznaj Polskę". Na liście punktów edukacyjnych znalazło się ponad 1260 miejsc, w tym 10 z Krosna i powiatu krośnieńskiego.
Od 6 marca trwa nabór do IV edycji programu "Poznaj Polskę". Przez pierwsze dwa tygodnie pierwszeństwo w składaniu wniosków mają te szkoły, które dotychczas nie korzystały z dofinansowania wycieczek edukacyjnych.

Jubileusz Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
- Program "Poznaj Polskę" to program, który pozwala na sfinansowanie wycieczek po Polsce tak, aby uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogli odwiedzić ważne miejsca dla polskiej historii. Z programu skorzystało już kilkanaście tysięcy szkół i kilkaset tysięcy uczniów. Chcemy ten program kontynuować - mówił na konferencji prasowej wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, zachęcając do udziału w przedsięwzięciu.

Na finansowanie przedsięwzięcia w 2023 r. przewidziana jest łączna kwota 50 mln zł.

Muzeum w Bóbrce pomnikiem historii
Organy prowadzące szkoły mogą uzyskać dofinansowanie do wycieczek w wysokości do 80% całkowitego kosztu wycieczek, natomiast 20% pochodzić musi z wkładu własnego, przy czym do wkładu własnego zalicza się wkład finansowy zapewniony przez organ prowadzący lub wpłaty rodziców dzieci, które będą uczestniczyć w wycieczce oraz wkład niefinansowy.

Ze środków pochodzących z dotacji mogą być finansowane tylko wydatki uwzględnione w kalkulacji kosztów wycieczki, w tym:
- koszty przejazdu,
- bilety wstępu,
- usługa przewodnicka,
- zakwaterowanie,
- wyżywienie,
- ubezpieczenie uczestników wyjazdu.

Co dalej z Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej?
W ramach "Poznaj Polskę" dofinansowaniu w 80% podlegają wycieczki:
- jednodniowe - do kwoty 5 tys. zł,
- dwudniowe - do kwoty 10 tys. zł,
- trzydniowe - do kwoty 15 tys. zł.

Wycieczka może się odbyć przy udziale co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć kwoty 150 zł na dobę.

Urodziny Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
Pieniądze mogą być przeznaczone na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez ministra. Powstał wykaz punktów edukacyjnych dla trzech grup wiekowych (klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe), a na liście znalazło się ponad 1260 miejsc z całej Polski.

W ramach takiej wycieczki można odwiedzić punkty spoza listy, jednakże w ramach wycieczki dofinansowanej przez MEiN muszą być zrealizowane punkty edukacyjne w liczbie odpowiadającej długości trwania wycieczki (jednodniowa - co najmniej 2 punkty z listy, dwudniowa - 4 punkty, a trzydniowa - 6 punktów.

Punkty edukacyjne z Krosna i powiatu krośnieńskiego:
- Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce (największe osiągnięcia polskiej nauki)

- Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie (kultura i dziedzictwo narodowe)

- Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie (kultura i dziedzictwo narodowe, odkrywamy skarby wsi)

- Muzeum Podkarpackie w Krośnie (kultura i dziedzictwo narodowe)

- Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej (kultura i dziedzictwo narodowe)

- Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu (kultura i dziedzictwo narodowe)

- Muzeum Zamkowe Kamieniec w Korczynie (kultura i dziedzictwo narodowe)

- Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej (kultura i dziedzictwo narodowe)

- Zagroda Edukacyjna: Gospodarstwo Agroturystyczne ,,Zakucie" w Daliowej (odkrywamy skarby wsi)

- Muzeum Misyjne Sióstr Klawerianek w Krośnie (odkrywamy skarby wsi).

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.