W wnętrzu kościoła parafialnego w Krośnie - Polance prowadzono kolejny etap prac konserwatorskich, które dotyczyły północnej nawy kościoła.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu poinformował, że ściany i sklepienia kościoła parafialnego w krośnieńskiej dzielnicy Polanka zdobi bogata dekoracja ornamentalna, stylizowana w sposób charakterystyczny dla sztuki zdobniczej okresu międzywojennego, rozwijającej się w ośrodkach akademickich.

kościół krosno polanka

- Mechanicznie usunięto zabrudzenia oraz łuszczące i osypujące się warstwy malarskie zespolone z sobą do tego stopnia, że ich rozdzielenie stało się niemal niemożliwe. Ponieważ jest to dekoracja ornamentalna o powtarzalnych motywach zdjęte zostały kalki w celu odtworzenia wzornictwa. Wcześniej w odkrywkach ustalona została pierwotna kolorystyka ornamentacji. Na podstawie kalek odtworzono deseń ornamentacji, wprowadzając jednocześnie kolorystykę wzorowaną na pierwotnym wzornictwie. Tło ornamentacji zostało pomalowane zgodnie z tonacją oryginału - czytamy w informacji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Wcześniej wykonano prace techniczne. Wzmacniana została lokalnie struktura tynków, usunięto wtórne zatarcia różniące się sposobem opracowania faktury. Pęknięcia wyżyłowano i uzupełniano ubytki. Faktura tynków została ujednolicana do oryginalnego charakteru.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.