Posłuchaj:

Miasto Krosno otrzymało dofinansowanie w ramach konkursu "Strzelnica w powiecie 2023" na utworzenie strzelnicy wirtualnej wraz z wyposażeniem. Powstanie w "Szpetnarze".
Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło wyniki konkursu "Strzelnica w powiecie 2023" na dofinansowanie zadań związanych z utworzeniem przez jednostki samorządu terytorialnego strzelnic wirtualnych wraz z wyposażeniem strzeleckim.

Na liście podmiotów z dofinansowaniem znalazło się miasto Krosno, które złożyło projekt na utworzenie strzelnicy wirtualnej w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnara.

- We wprowadzanych zmianach w podstawach programowych i programach nauczania są kwestie wychowania obronnego i strzelectwa. Strzelnice wirtualne są najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jeśli idzie o kształcenie w zakresie strzelania. Nie wykluczamy, że w przypadku kolejnych naborów wniosków, będziemy również aplikować, by powstały w innych szkołach - stwierdził Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Event młodych przedsiębiorców w ZSP nr 2 w Krośnie
W krośnieńskim "Szpetnarze" strzelnica zostanie utworzona w pomieszczeniu, gdzie wcześniej była mała sala gimnastyczna. Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało blisko 150 tys. zł dotacji na utworzenie strzelnicy, a miasto Krosno przeznaczy około 41 tys. zł.

Bogdan Skotnicki, dyrektor ZSP nr 2 w Krośnie zaznacza, że wirtualna strzelnica będzie służyć nie tylko uczniom tej szkoły, ale także z innych szkół ponadpodstawowych w mieście oraz uczniom szkół podstawowych w ramach przedmiotu "Edukacja dla bezpieczeństwa", gdzie również są pewne elementy przygotowania strzeleckiego.

- W szkołach ponadpodstawowych te treści programowe zostały już wprowadzone do programów nauczania i od września 2024 roku szkoły ponadpodstawowe już muszą realizować program szkolenia strzeleckiego. Nasza strzelnica będzie miała również na celu realizację tych treści programowych - powiedział dyrektor Bogdan Skotnicki.

Na wirtualnej strzelnicy będą mogły się odbywać symulacje różnego rodzaju strzelań laserowych przy pomocy replik karabinków oraz pistoletów. Szkolenia, czy zajęcia będą prowadzone przez nauczycieli posiadających odpowiednie uprawnienia.

Poloneza czas zacząć! Bal studniówkowy maturzystów "Szpetnara"
Dyrektor ZSP nr 2 podkreślił również, że strzelnica ma wymiar przyszłościowy.

- Chcielibyśmy, aby w naszej szkole zaczęły funkcjonować tak zwane branżowe oddziały wojskowe. Jest to nowa propozycja skierowana do uczniów ze szkół branżowych,, uczących się w takich zawodach jak choćby u nas, czyli kucharz, mechanik pojazdów samochodowych, lakiernik, blacharz, elektryk, elektronik. Są to specjalności, które wojsko potrzebuje. Młodzież w ramach BOW przez trzyletni okres nauki będzie miała około 120 godzin przygotowania wojskowego w patronackich jednostkach wojskowych wskazanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Myślę, że dla młodzieży z klas branżowych jest to propozycja godna rozważenia - powiedział dyrektor Bogdan Skotnicki.

Jeśli Ministerstwo Obrony Narodowej otworzy nabór do kolejnych oddziałów, to "Szpetnar" w Krośnie jest gotowy do utworzenia w szkole branżowego oddziału wojskowego od nowego roku szkolnego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.