Uczniowie Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie zdominowali finał 35 Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej w Krakowie. Mają już indeksy na wyższe uczelnie. Do konkursu przygotowywali się pod okiem Doroty Rohan i Wioletty Rajs-Rabskiej. Gratulujemy!
W dniach 21-22 marca 2024 r. na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie odbył się finał jubileuszowy 35 Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej dla uczniów szkół średnich z całej Polski.

W tym roku tematem konkursu były "Procesy geologiczne prowadzące do powstania obiektów geoturystycznych". Wzięli w nim udział również uczniowie Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie, którzy przygotowywali się do konkursu pod okiem Doroty Rohan, wicedyrektora "Naftówki" i nauczyciela przedmiotów geologiczno-wiertniczych oraz Wioletty Rajs-Rabskiej, nauczyciela przedmiotów geologiczno-wiertniczych.

- Konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego organizowanego przez szkoły, w trakcie którego uczniowie rozwiązywali test opracowany przez szkoły obejmujący tematykę konkursu na podstawie literatury podanej przez organizatora. W II etapie, już centralnym, uczniowie opracowali i wykonali projekt tablicy geoturystycznej dla wybranego obiektu geoturystycznego w swojej okolicy wraz z opisem - mówi Wioletta Rajs-Rabska.

naftówka krosno agh

Do trzeciego, finałowego etapu zakwalifikowało się 41 uczniów z całej Polski, w tym sześcioro z krośnieńskiej "Naftówki".
Pierwszy zespół w składzie: Amelia Wolanin, Weronika Sznajder i Przemysław Kowalski z IV klasy Technik Geolog opracował i wykonał tablicę geoturystyczną "Gołoborze - diamenty marmaroskie", a drugi zespół: Mateusz Michalski - V klasa Technik Geolog, Karol Mercik i Jakub Rygiel - V klasa Technik Gazownictwa opracował i wykonał tablicę geoturystyczną "Prządki - rezerwat im. prof. Henryka Świdzińskiego".

W finale na AGH w Krakowie (21-22 marca) jednym z zadań była prezentacja opracowanej w II etapie tablicy geoturystycznej oraz dyskusja z komisją konkursową.

- Finaliści byli również zaangażowani w realizację zadań indywidualnych i grupowych skupiających się na rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia, kreatywności i rozwiązywania problemów z zakresu tematyki konkursu - informuje Dorota Rohan.

Umiejętności finalistów oceniało czteroosobowe jury: dr inż. Piotr Olchowy - przewodniczący - WGGiOŚ AGH, mgr inż. Józefa Pszczoła - wiceprzewodnicząca - ZSZ PGNiG Kraków, dr inż. Krzysztof Miśkiewicz - WGGiOŚ AGH i dr inż. Ewa Welc - WGGiOŚ AGH.

Jury spośród finalistów wyłoniło laureatów. Wśród nich znaleźli się wszyscy uczniowie ZSNG w Krośnie.
Pierwsze miejsce w Polsce wywalczył Mateusz Michalski, na drugim uplasował się Karol Mercik, a na czwartym Jakub Rygiel. Pozostali reprezentanci szkoły z Krosna uplasowali się w pierwszej dziesiątce.
Wszyscy uczniowie "Naftówki" otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, oraz, co najważniejsze, certyfikaty uprawniające do przyjęcia na wybrane uczelnie z pominięciem procesu rekrutacji.

naftówka krosno agh

W trakcie trwania konkursu dla nauczycieli - opiekunów zostały zorganizowane warsztaty przez ESRI Polska - "Wprowadzenie do ArcGIS", a dla uczniów wycieczka połączona ze zwiedzaniem Jaskini Nietoperzowej i praktycznym zastosowaniem danych lotniczego skaningu laserowego LIDAR w kontekście analizy powierzchni terenu.

Organizatorem konkursu był dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa im. W. Goetla w Krakowie Witold Tama oraz dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prof. Jacek Matyszkiewicz.

~eli

25-03-2024 09:32 5 1

Gratulacje!!!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.