Zakończył się trzeci sezon GEOlekcji z Wydziałem Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie. Uczestniczyli w nich uczniowie Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie.
W 2017 roku podpisane zostało porozumienie o współpracy między Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie a Zespołem Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie. Dzięki temu, uczniowie klas geologicznych, wiertniczych, eksploatacyjnych oraz wszyscy skupieni w Kole Geologiczno-Geoturystycznym wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych uczestniczą w zajęciach laboratoryjnych i wykładowych w AGH w Krakowie oraz Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii w Miękini, prowadzonych przez pracowników AGH oraz przedstawicieli koła naukowego KIWON. Młodzież zwiedza również Międzynarodową Wystawę i Giełdę Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich w budynku AGH.

geolekcje naftówka

Ciekawą propozycją są również GEOlekcje, czyli cykl spotkań dotyczących zagadnień związanych z prowadzonymi badaniami na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH.

Dorota Rohan, wicedyrektor "Naftówki" i nauczyciel przedmiotów geologiczno-wiertniczych tłumaczy, że treści są zgodne z programem nauczania szkół średnich, tak aby były atrakcyjne dla ucznia, a dodatkowo poszerzały jego wiedzę w zakresie danego tematu. Lekcje odbywają się online raz w miesiącu, od października do maja.

Tematy zajęć to: W jakim woda jest humorze? ( w mobilnym laboratorium hydrogeochemicznym), Ziemia czy grunt? Oto jest pytanie (w laboratorium badań geotechnicznych i geomechanicznych), Petrofizyka dla geofizyka (laboratorium geofizyczne), Co kryje w sobie skała?, Emisja gazów z głębi ziemi czy Okiem gemmologa. Każda z lekcji transmitowana jest poprzez facebooka. Nagrania GEOlekcji są rejestrowane na stronie WGGiOŚ AGH, zatem uczniowie mogą je odtworzyć w innym dogodnym dla siebie czasie.
Młodzież ma również możliwość udziału w stacjonarnych GEOlekcjach organizowanych na AGH w Krakowie. W ramach zajęć uczniowie mogą m.in.: odbyć zajęcia w laboratoriach wydziałowych, w Centrum zrównoważonego rozwoju i poszanowania energii w Miękini, zwiedzić muzeum geologiczne WGGIOŚ AGH.

geolekcje naftówka

Zajęcia prowadzone są przez pracowników naukowo-dydaktycznych w Katedrze Geofizyki Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie. Uczniowie Technikum w zawodach: technik geolog, technik wiertnik oraz technik górnictwa otworowego uczestniczą w tej formie zajęć od trzech lat.

- Na wysoką jakość kształcenia zawodowego wpływa właśnie efektywna współpraca szkoły z uczelnią. Dzięki możliwościom korzystania z nowych technologii, młodzi ludzie mogą zdobyć wiedzę, umiejętności i doświadczenie niezbędne do funkcjonowania na ciągle zmieniającym się rynku pracy. Uczymy się przez całe życie, dlatego nie tylko uczniowie mają możliwość uczestniczyć w zajęciach na uczelni. Również nauczyciele przedmiotów zawodowych podnoszą swoje kwalifikacje, biorąc udział w wykładach, ćwiczeniach laboratoryjnych, czy warsztatach - mówi Dorota Rohan.

Geo-ciacho w Naftówce
Dodaje jednocześnie, że uczestnictwo w tego typu zajęciach to ważny element kształcenia, pozwalający uczniom na rozwinięcie swoich pasji oraz realizację własnych pomysłów, a także pierwszy krok do kariery zawodowej.

- Młodzież spotyka się z wykładowcami oraz zdobywa doświadczenie i kompetencje, które cenią sobie przyszli pracodawcy - podkreśla wicedyrektor "Naftówki".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.