Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu poinformował o zakończeniu pierwszego etapu prac konserwatorskich przy malowidłach ściennych w obrębie prezbiterium w kościele parafialnym w Odrzykoniu.
W kościele parafialnym w Odrzykoniu zakończono pierwszy etap prac konserwatorskich przy malowidłach ściennych w obrębie prezbiterium. Przeprowadzone prace miały charakter tzw. konserwacji technicznej.

Malowidła o unikatowym charakterze w kościele Odrzykoniu

- W ich wyniku odsłonięto najstarsze polichromie na powierzchniach ścian z czasu po 1883 r., zaś w partii sklepienia wraz z żebrami do ekspozycji przeznaczono dekoracje autorstwa Popiela wykonane w 1902 r. Odsłoniętą polichromię doczyszczono i skonsolidowano i założono uzupełnienia ubytków tynków i gruntów - czytamy w informacji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Malowidła o unikatowym charakterze w kościele Odrzykoniu

Malowidła te posiadają unikatowy w skali regionu charakter, szczelnie pokrywają całe powierzchnie ścian i sklepień. Tworzą je ornamentalne partie o motywach roślinnych i geometrycznych, płaszczyzny boniowań i ugwieżdżonego błękitu nieba oraz figuralne przedstawienia. Dekoracje te wyróżniają się nad wyraz bogatym zestawem barwnym.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.